Zyski z bitcoina mogą okazać się „nieziemskie”

4 969

Wyobraź sobie wyprawę w kosmos w celu poszukiwania zasobów złota o wartości biliardów dolarów! Chociaż brzmi to jak zalążek fabuły jakiegoś filmu science fiction okazuje się, że to prawda. Pojawiły się doniesienia, jakoby ostateczna rozgrywka między Bitcoinem a złotem miała rozegrać się w przestrzeni kosmicznej! NASA planuje w 2022 roku ekspedycję w przestrzeń kosmiczną w celu eksploracji asteriody, która rzekomo posiada niezliczone zasoby złotego kruszcu. Gold Wars? Zobaczymy.

„Misja do świata metalu”

Agencja planuje ekspedycję w celu zbadania asteroidy Psyche 16, na której mają znajdować się niezmierzone zasoby złota oraz innych wartościowych metali szlachetnych o łacznej wartości przekraczającej 10 biliard dolarów.

Celem badań NASA jest przede wszystkim eksploracja potencjalnych zasobów asteroidy. Naukowcy chcą określić, czy Psyche 16 jest rdzeniem czegoś większego, czy też złożem niestopionych surowców.

Już teraz możemy wyobrazić sobie przemysł wydobywczy, który kontroluje większość złota wprowadzanego na rynek. Kto nie chciałby podróżować w kosmos tam i z powrotem, aby dalej rozwijać swoją dominację w tym sektorze?

Choć cała sprawa brzmi niezwykle interesująco, potrzeba jeszcze wiele lat, zanim dojdzie to do skutku. NASA planuje rozpoczęcie misji w 2020 roku. Jeżeli nie będzie opóźnień, może potrwać nawet 2,5 roku, zanim naukowcy dotrą do asteroidy. Kolejny rok na poszukiwania, kolejne żmudne badania i dopiero wówczas można by myśleć o przeprowadzeniu misji wydobywczej.

Psyche 16 a sprawa Bitcoina

Co z całą sprawą ma wspólnego Bitcoin? Może okazać się, że ilość zasobów metali szlachetnych, jaką asteroida mogłaby potencjalnie zawierać może wystarczyć, aby każdy człowiek na Ziemi był miliarderem. Wiemy jednak doskonale, że nie tak działa schemat podaży i popytu.

Można zatem mniemać, że wykorzystanie zasobów takiej asteroidy może potencjalnie być katastrofalne dla ceny złota, przy tym równie korzystne dla Bitcoina.

Każdego roku górnicy wprowadzają na rynek od 4 do 5 milionów uncji złota, czyli od 5,6 do 7 miliardów dolarów. Potrzeba aż 210 miliardów dolarów – całej obecnej rynkowej wartości bitcoinów – aby ruszyć wartość złoto tylko o 3%. Dodanie zaledwie kilku miliardów dolarów nie przeszkadza w zwiększaniu wartości aktywów.

Czy złoto stanie się bezwartościowe?

Pułap rynkowy złota wynosi 7,5 biliona dolarów. Nagle uświadamiamy sobie, że ponad 10 biliardów dolarów więcej wartości złota, które jest tam, w przestrzeni kosmicznej i tylko czeka, aby je wykorzystać, może zasadniczo uczynić całe złoto na Ziemi bezwartościowym. Dostarczenie takiej podaży na Ziemi może zniszczyć również cenę złota w krótkim czasie z powodu ekonomii podaży i popytu.

Przepływ kapitału do Bitcoin

Wszelkie aktywa – złoto, Bitcoin lub inne kryptowaluty – są zawsze warte tyle, ile inni są gotowi za to zapłacić. Złoto kosztuje 1400 $ za uncję i oferuje relatywnie niewiele korzyści w porównaniu z jego cyfrowym odpowiednikiem. Bitcoin jest cyfrowy, może być wysyłany w dowolne miejsce na świecie i jest zakodowany w taki sposób, aby podaż nie mogła wzrosnąć – nawet jeśli zaczniemy eksplorować najdalsze zakątki wszechświata.

Wyobraźmy sobie, co może się wydarzyć gdy cały świat dowie się, że złoto, które posiada, nie jest tak naprawdę rzadkie i wyjątkowe. Co się stanie kiedy dowie się, że istnieje praktycznie nieskończona podaż pierwiastka w zasięgu ręki? Wydaje się, że w dużej mierze może to spowodować przepływ kapitału do bitcoina.

HODL!

Jeżeli zainteresował Was ten temat i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat złota w kontekście bitcoina, zapraszam tutaj.

Komentarze