Van Eck: „Bitcoin jest mniej zmienny niż wiele tradycyjnych aktywów”

Najnowsze badania Van Eck wydają się być próbą uspokojenia obaw inwestorów dotyczących bitcoina. Przekonajmy się, o co konkretnie chodzi.

Nie dalej jak w piątek, firma Van Eck opublikowała nowe badanie wskazujące, że ruchy ceny bitcoina są mniej zmienne niż wiele rynków notowanych w ramach S&P 500.

Zmienność to nie wszystko

Van Eck zwraca uwagę, że Bitcoin od dawna uważany jest za dopiero „rodzący się i wysoce zmienny składnik aktywów poza tradycyjnymi rynkami akcji i kapitałowymi”. Mimo to rzeczywistość pokazuje, że największe na świecie transakcje kryptowalutowe charakteryzują się zmiennością porównywalną do tych przeprowadzanych na poziomie największych, światowych firm.

W ujęciu rocznym, 29% akcji S&P 500 doświadczyło bardziej niestabilnych wahań cen niż bitcoin, podczas gdy 22% zodczuło to samo w ciągu 90 dni – twierdzą analitycy Van Eck.

Badanie to jest godne uwagi, biorąc pod uwagę, że flagowe oferty Van Eck są w dużej mierze zawarte w klasie aktywów od dawna uważanej za konkurenta dla Bitcoina. Chodzi, rzecz jasna, o złoto.

Złagodzić obawy SEC…?

Z aktywów o wartości prawie 50 miliardów dolarów zarządzanych przez Van Eck, większość jest związana z funduszami złota. Warto pamiętać o tym, że firma założyła zarówno pierwszy fundusz akcyjny złota w 1968 r. (INIVX), jak i pierwszy – obecnie niezwykle popularny – ETF w 2006 r. (GDX ).

Pomimo tego, że kładzie nacisk na złoto, fundusz nigdy nie wstydził się odkrywać i promować Bitcoin. Firma obecnie oferuje inwestorom instytucjonalnym bitcoinowy produkt będący przedmiotem obrotu giełdowego. Wcześniej składała wnioski do SEC, aby wprowadzić ETF.

Van Eck opublikował również niedawno inny raport. Argumentuje w nim, że inwestorzy instytucjonalni powinni na poważnie rozważyć posiadanie Bitcoin w swoim portfolio.

Być może, biorąc pod uwagę przeszkody regulacyjne, które Van Eck napotkał podczas swojego ostatniego przedsięwzięcia Bitcoin ETF, najnowsze badania mogą mieć na celu bardziej złagodzenie obaw SEC niż tych inwestorów, którzy do tej pory wykazywali niezwykły apetyt na securities zabezpieczone BTC?

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze