Square rozbija bitcoinowy bank i raportuje miliardowe przychody.

Firma Square rozbiła bitcoinowy bank

Square rozbija bank

Firma Square, która głównie zajmuje się pośrednictwem w transakcjach płatności, zaraportowała ogromne zyski za trzeci kwartał 2020 roku. Notowana na giełdzie spółka poinformowała w swoim liście od inwestorów opublikowanym w czwartek:

Cash App wygenerował 1,63 miliarda dolarów przychodu z Bitcoina i 32 miliony dolarów zysku brutto z Bitcoina w trzecim kwartale 2020 roku, odpowiednio o około 11x i 15x więcej w perspektywie rok do roku.  

Dla porównania, w drugim kwartale 2020 r. notowana na giełdzie firma płatnicza sprzedała 875 milionów dolarów za pośrednictwem aplikacji gotówkowej z 17 milionami dolarów zysku. Square sprzedało 516 milionów dolarów w BTC przez cały rok 2019.

Dorsey królem Bitcoina

Wśród spółek notowanych na giełdzie można powiedzieć, że Jack Dorsey’s – szef firmy Square był liderem w budowaniu usług bitcoinowych. Jako pierwszy wprowadził pilotażowy zakupów Bitcoina w aplikacji Cash App pod koniec 2017 roku. Dodatkowo jego inna firma – PayPal, potwierdziła kilka miesięcy temu, że będzie oferować możliwość zakupu głównych kryptowalut:

Square poszedł jednak o krok dalej w trzecim kwartale, oficjalnie dodając Bitcoina do swojego bilansu rocznego (ang. balance sheet), zamiast po prostu udostępniać go klientom. Miesiąc temu firma ogłosiła, że ulokuje 50 milionów USD ze swoich rezerw gotówkowych w Bitcoinie:

Trafne inwestycje

Jack Dorsey tak komentuje ostatnie wyniki finansowe swojej spółki:

Ogłosiliśmy dwie strategiczne inwestycje. Jedną z nich była inwestycja w Bitcoina o wartości 50 milionów dolarów, która naszym zdaniem będzie rodzimą walutą Internetu i pomoże ludziom rozwijać się na całym świecie i w gospodarce.

W pierwszym kwartale 2020 roku Square przyniósł 306 milionów dolarów przychodu ze sprzedaży BTC w aplikacji Cash. W drugim kwartale przyniósł 875 milionów dolarów przychodu. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja Cash zapewnia również większe zyski. W drugim kwartale przyniosła 1,2 miliarda dolarów przychodu i 281 milionów dolarów zysku brutto.

Cały list firmy Square, skierowany do inwestorów jest dostępny tutaj.

Finansowy Krytyk

Komentarze