Satoshi z brązu | W Budapeszcie stanie pomnik twórcy Bitcoina

W Budapeszcie ma stanąć pomnik z brązu, przedstawiający twórcę Bitcoina. Twarz przedstawionej postaci ma oddawać symbolikę nieznanej tożsamości Satoshiego Nakamoto. Czyją twarz ujrzymy przyglądając się figurze z bliska?

Według doniesień lokalnego serwisu informacyjnego Hungary Today, rzeźbiarze Réka Gergely i Tamás Gilly, projektują posąg i przedstawili wstępne plany przedstawiające postać z niewyraźną twarzą, ubraną w bluzę z kapturem z emblematem BTC.

satoshi
wizualizacja: Réka Gergely

Kaptur jest naciągnięty na głowę postaci, a twarz będzie wykonana z odblaskowej powierzchni, aby oglądający dzieło mogli zobaczyć siebie w odbiciu lustrzanym, gdy patrzą na posąg – podkreślając ideę, że „wszyscy jesteśmy Satoshi”.

Projekt został zainicjowany przez entuzjastę kryptowalut Andrása Györfi. W rozmowie z Hungary Today podkreślił on korzyści, jakie Bitcoin i technologia blockchain oferują światu:

„Jest to wydajna, uczciwa i przejrzysta baza danych, która eliminuje nieufność między ludźmi i może uczynić świat lepszym miejscem w wielu obszarach, od dostaw żywności po dostawy pomocy”.

Projekt został sfinansowany przez cztery organizacje, Mr. Coin, Crypto Academy, Blockchain Hungary Association i Blockchain Budapest.

Posąg ma zostać wzniesiony w Graphisoft Park, w 3 dzielnicy Budapesztu, gdzie już znajduje się pomnik przedstawiający założyciela Apple Steve’a Jobsa. Został zamówiony jako hołd dla Jobsa od Graphisoft, węgierskiej firmy programistycznej, w którą Jobs zainwestował jako start-up w połowie lat 80. XX wieku.

To nie pierwszy pomnik stworzony w celu uczczenia kryptokultury. W2018 roku słoweńskie miasto Kraj odsłoniło pomnik Bitcoina na środku ronda w pobliżu miejskiego sądu.

Pomnik składa się ze stalowego pierścienia o średnicy siedmiu metrów z logo Bitcoina pośrodku. Projekt został sfinansowany przez luksemburską giełdę kryptowalut Bitstamp i blockchainową firmę programistyczną 3fs.

pomnik bitcoina

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze