Raport Bitcoin | Od kogo kupowały instytucje w 2020 r.?

7 578

Według nowego raportu, bitcoinowe „wieloryby”, które na koniec ubiegłego roku odnotowały zysk, sprzedały teraz swoje zasoby Bitcoin inwestorom instytucjonalnym, którzy tylko czekali na to, aby wejść w rynek…

Badacze z OKEx Insights przyjrzeli się danym on-chain z platformy analityki finansowej Catallact. W raporcie zauważono, że liczba transakcji powyżej 1000 BTC wzrosła z nieco powyżej 5% do poziomu ponad 45% we wrześniu 2020 r. i pozostała w przedziale 30% -40%.

„Wniosek, jaki możemy wyciągnąć z tych danych jest taki, że inwestorzy instytucjonalni naprawdę wpadli w przestrzeń BTC po tym, jak Paul Tudor Jones ogłosił swoje wejście – i nie zatrzymali się, gdy rok 2020 dobiegał końca. Dodatkowo możemy założyć, że instytucje znajdowały się na końcu spektrum ofert i kupowały duże ilości BTC – w przeciwieństwie do sprzedaży – ponieważ cena wiodącej kryptowaluty rosła parabolicznie przez cały czwarty kwartał 2020 r. ”

Rzut oka na największe zakupy BTC

Aby wesprzeć fundamenty analizy, OKEx porównuje dane on-chain z niektórymi dużymi, zweryfikowanymi zakupami instytucjonalnymi.

„Na początek wiemy na pewno, że firma MicroStrategy, zajmująca się analizą biznesową, oprogramowaniem mobilnym i usługami w chmurze, zainwestowała w zeszłym roku duże sumy pieniędzy w BTC. W sierpniu 2020 roku firma kupiła 21000 monet za 250 milionów dolarów. Zbiega się to w czasie ze wzrostem dużych transakcji na ww. wykresach.

Kilka kolejnych zakupów od MicroStrategy miało miejsce w 2020 roku. 5 grudnia firma zakupiła 2574 BTC za 50 milionów dolarów po średniej cenie 19 427 dolarów za monetę. Później, 22 grudnia, kupiła kolejne 29 646 monet za 650 milionów dolarów po średniej cenie około 21 925 dolarów każda. Co więcej, Massachusetts Mutual Life Insurance Company zainwestowało w grudniu 100 milionów dolarów w BTC. W tamtym czasie coraz więcej inwestorów instytucjonalnych wchodziło w rynek. ”

Co ze sprzedającymi?

Raport przygląda się również stronie sprzedającej, aby zobaczyć, które podmioty upłynniały zasoby, podczas gdy instytucje kupowały duże ilości BTC. Badacze odkryli, że średni wiek BTC zaangażowanych w transakcje wzrósł w październiku 2020 r. i utrzymał się na wysokim poziomie do końca roku, co sugeruje, że długoterminowi hodlerzy zaczeli sprzedawać.

„Ponieważ strona podaży BTC nie zaspokoiła popytu instytucjonalnego, gdy wiodąca kryptowaluta weszła w fazę odkrycia nieznanych dotąd poziomów cenowych, sprzedawane monety najwyraźniej pochodziły zarówno od długoterminowych posiadaczy, jak i górników Bitcoin. Innymi słowy, starzy bitcoinowcy sprzedali część swoich starych zasobów nowym nabywcom instytucjonalnym […] – na dobre lub na złe”.

Oryginalną wersję raportu znajdziesz tutaj.

Komentarze