Raoul Pal: Bitcoin jak Amazon | Czy BTC jest niedowartościowany?

2 543

Szef Real Vision, Raoul Pal, wziął na warsztat historyczne price action akcji tytana e-commerce – Amazon i porównują je z zachowaniem bitcoina (BTC) od 2013 roku. Zobacz, co z tego wynikło.

Były dyrektor Goldman Sachs powiedział swoim 863 300 obserwatorom na Twitterze, że dotychczasowe życie akcji Amazon (AMZN) płynęło w zgodzie z założeniami prawa Metcalfe’a, które stanowi, że wartość sieci rośnie wraz ze wzrostem liczby jej użytkowników.

Pal podkreślił, że na początku XXI wieku Amazon był – jeśli chodzi o inwestycje – dość niestabilnym rynkiem, z obsunięciami ceny sięgającymi niekiedy nawet 50%.

„W latach 2003-2011 wyglądało to tak:”

amazon bitcoin
źródło: Raoul Pal/ Twitter

Zdaniem Pala, historyczne price action bitcoina stanowi w dużej mierze odzwierciedlenie sytuacji na rynku Amazona.

amazon bitcoin 2
źródło: Raoul Pal/ Twitter

Pal przeanalizował również strukturę rynkową Amazona w 2010 roku, która, jak twierdzi, bardzo przypomina price action BTC z ostatnich 12 miesięcy.

„W krótkim okresie Amazon […] wyglądał tak…”

amazon
źródło: Raoul Pal/ Twitter

„a BTC tak:”

btc
źródło: Raoul Pal/ Twitter

Bitcoin w dół do 30 000 USD?

Według Pala, jeśli bitcoin ma stanowić odbicie zachowania ceny AMZN z 2010 roku, niewykluczony jest scenariusz powrotu ceny króla kryptowalut do kluczowego poziomu wsparcia na poziomie 30 000 USD.

„Sugeruje to, że BTC może nawet przetestować 30 000 USD, aczkolwiek osobiście w to wątpię (myślę, że wyprzedaż jest prawie zakończona). Ale kto do diabła wie! Sytuacja jest wystarczająco podobna do kontekstu, ale nigdy nie polega na fraktalach. Służy tylko do kontekstu. Fraktal BTC jest dłuższy niż AMZN i bardziej niestabilny. W końcu to wszystko szum. Prawdę ukazuje wykres logarytmiczny i sam w sobie jest przybliżeniem założeń prawa Metcalfe’a. Jeśli to nie jest dla ciebie hałas, twoja pozycja może być zbyt duża dla przyjętego przez Ciebie horyzontu czasowego.”

Pal dodał również, że w oparciu o prawo Metcalfe’a, cena bitcoina powinna oscylować wokół 100 000 USD, co miałoby sugerować, że przy obecnej cenie 42 144 USD BTC jest niezwykle niedowartościowany:

„W odniesieniu do prawa Metcalfe’a, BTC jest relatywnie tani (i jest tak od dłuższego czasu – przypuszczam, że obecnie jest mniej aplikacji sieciowych na BTC niż zakładałoby ML [Prawo Metcalfe’a]).”

bitcoin metcalfe
źródło: Raoul Pal/ Twitter

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze