Nasdaq rozważa handel kryptowalutami.

794

Nasdaq widzi potencjał w obrocie kryptowalutami

W środę 25 kwietnia 2018 r., CEO Nasdaq, Adena Friedman gościła w studio CNBC, udzielając otwartego wywiadu nt. aktualnego stanu rynku finansowego. Jednym z tematów, które został poruszyno, dosyć zaskakująco, było pytanie, czy Nasdaq, jako regulowany rynek widzi potencjał handlu walutami cyfrowymi. Szefowa amerykańskiej giełdy technologicznej jasno dała do zrozumienia, iż nie widzi przeszkód do takiego stanu rzeczy w przyszłości. Podkreśliła, iż rynek jest w fazie dojrzewania, a poziom ekscytacji wraca do normy.

„Z całą pewnością Nasdaq będzie rozważac z czasem zostać giełdą kryptowalut. Jeśli spojrzymy na to i powiemy, że nadszedł czas, a ludzie są gotowi na bardziej regulowany rynek, na coś, co zapewnia uczciwą inwestycję”. Dodała Adena Friedman.

Kluczową przeszkodą bezpośredniego wejścia na rynek kryptowalut przez Nasdaqa i innych inwestorów instytucjonalnych jest brak stosownych regulacji. Ciągle nie ma jednej jasnej definicji jak klasyfikować różne kryptowaluty oraz całą paletę tokenów dostępnych na giełdach kryptowalutowych.

„Wierzę, że waluty cyfrowe będą nadal się rozwijać. To tylko kwestia tego czasu, zanim ta przestrzeń rynkowa dojrzeje” – powiedziała Friedman.
„Kiedy spojrzysz na to i powiesz: czy chcemy zapewnić rynek regulowany?”

Z pewnością Nasdaq rozważy taką możliwość, kliencie kontynuują zapytania, czy udostępnimi takie usługi w zasadzie każdego dnia.

Regulowany rynek walut cyfrowych

W środę firma ogłosiła współpracę z giełdą kryptowalut Gemini, założoną przez wczesnych inwestorów Bitcoin, Tylera i Camerona Winklevossa. Umowa daje Gemini dostęp do technologii nadzoru Nasdaq. Właściciele chcą upewnić się, że platforma zapewnia uczciwy i „oparty na regułach rynek” dla swoich własnych uczestników. Odnotował w oświadczeniu dyrektor generalny Gemini, Tyler Winklevoss. Tymczasem już od prawie pół roku dwie duże giełdy z Chciago – Cboe i CME – umożliwiają handel kontraktami terminowymi opartymi o indeks Bitcoina. Co więcej, SEC, Fed oraz rynek finansowy wspólnie pracują nad wypracowaniem porozumienia w sprawie akceptacji pierwszego giełdowego kryptowalutowego funduszu inwestycyjnego. Pewne jest, iż tradycyjne rynki kapitałowe nie mogą ignorować istnienia kryptowalut. Tym bardziej, iż sami klienci zgłaszają na nie coraz większy popyt inwestycyjny.

 

Tomasz Kurowski, kwiecień 2018.

 

Źródła i referencje:

1. https://www.cnbc.com/2018/04/25/nasdaq-is-open-to-becoming-cryptocurrency-exchange-ceo-says.html – Wywiad z szefową Nasdaq, Adeną Friedman.
2. https://news.bitcoin.com/nasdaqs-blockchain-based-linq-issues-chain-shares/ – Źródło obrazu tytułowego.

Komentarze