Mt. Gox: Sprzedaż Bitcoinów nie wpłynęła na cenę rynkową

930

Syndyk upadłego Mt. Gox oświadczył w oficjalnym piśmie, że sprzedaż posiadanych Bitcoinów i Bitcoin Cash nie przyczyniły się do negatywnego odbicia na rynku kryptowalut. Wartość sprzedanych Bitcoinów przewyższyła bowiem 400 milionów dolarów, a to nie wszystkie sprzedane środki. Jak napisał w Q&A (Question and Answer), sprzedaż odbywała się przy pomocy ekspertów rynku kryptowalut, aby uniknąć negatywnego wpływu na cenę rynkową.

W oficjalnym dokumencie, syndyk Mt. Gox Nobuaki Kobayashi stwierdził, że nie wierzy we własną winę przy ogromnym spadku ceny Bitcoina oraz innych kryptowalut. Kobayashi odpowiedział na serię pytań związanych ze sprzedażą BTC i BCH. Wyprzedaż coinów miała zamiar zrefundować utracone środki przez użytkowników platformy. W lutym 2014 zostało utracone ok. 850 000 BTC z giełdy Mt. Gox.

„Sprzedawałem BTC i BCH od grudnia 2017 do lutego 2018 roku przy współpracy giełdy kryptowalut w świetle ceny rynkowej w momencie sprzedaży. Po konsultacjach z ekspertami rynku kryptowalut, nie sprzedałem BTC i BCH zwykłą drogą sprzedaży za pośrednictwem giełdy BTC/BCH, ale w sposób, który pozwoliłby uniknąć wpływu na cenę rynkową, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo transakcji w możliwym zakresie” – oświadczył

Na pytanie, po jakiej cenie zostało sprzedane 75000 BTC z masy upadłościowej, odpowiedział:

„Starałem się sprzedawać je po możliwie jak najwyższej cenie w świetle ich rynku ceny w momencie sprzedaży. Uważam, że zostały sprzedane po uczciwej cenie, biorąc pod uwagę ceny rynkowe w tym czasie. Ceny sprzedaży BTC i BCH zostały również ustalone po konsultacji z sądem”

Określił również, że osobno sprzedał Bitcoin i Bitcoin Cash. Jak sam powiedział, po to, aby uniknąć wpływu na rynek:

„Sprzedałem BTC i BCH osobno. Dlatego łączna kwota BTC i BCH, sprzedawane do czasu zakończenia jest różna. Metoda sprzedaży BTC i BCH została również zatwierdzona przez sąd”

Na pytanie, odnośnie tego czy zamierza w najbliższej przyszłości kontynuować sprzedaż, odpowiedział:

„Obecnie nic nie zostało ustalone w odniesieniu do sprzedaży BTC i BCH w przyszłości. Sprawa ta zostanie ustalona po konsultacjach z sądem”

Poniżej przedstawiony jest wykres BTC/USD. Mt. Gox przyczyniło się do ogromnych spadków, ale takie czynniki jak nowa polityka Facebooka, regulacje w Korei Południowej, działania SEC w Stanach Zjednoczonych, burzliwe rozmowy krajów Unii Europejskiej. Wszystkie negatywne informacje ze świata doprowadzały do FUDu, a Mt. Gox dołożyło swoją cegiełkę.

bitcoin
https://pl.tradingview.com/chart/?symbol=BITFINEX:BTCUSD

Upadłość Mt. Gox

Każdy kto interesuje się rynkiem kryptowalut od kilku lat, zna na pewno skutki do jakich dopuściło się Mt. Gox ogłaszając upadłość. Największa giełda wymiany Bitcoina, tworząca praktycznie monopol na rynku – upada. Jeśli tak wielka platforma ogłasza upadłość, szkody ponosi cały rynek z nią zwiazany. Ludzie tracą zaufanie do giełd, tracą zaufanie do ludzi w branży – a to wszystko przenosi się na cenę rynkową. Kobayashi stwierdził, że jego sprzedaż była w pełni kontrolowana, aby uniknąć spadku ceny rynkowej. Jak potwierdzają transakcje wykonywane z portfela Kobayashi’ego, największe spadki na rynku Bitcoina odnotowywane były dzień, lub kilka godzin po ogromnej wyprzedaży coinów. Warto zaznaczyć, że pomimo posiadanie BTC  i BCH, syndyk zarządza również Bitcoin Gold oraz Bitcoin Diamond, ale jak sam stwierdził, sprzedaż tych coinów zostanie skonsultowana z sądem:

„W chwili obecnej nic nie zostało ustalone w odniesieniu do sprzedaży Bitcoin Gold i Bitcoin Diamond. Sprawa ta zostanie ustalona po konsultacji z Sąd”

Reasumując, według Kobayashi’ego ogromna wyprzedaż nie wpłynęła na rynek Bitcoina i innych kryptowalut. Jednak jeśli spojrzeć na daty transakcji, dołki były poprzedzone wyprzedażą masy upadłościowej Mt. Gox. Sprzedaż trwała podczas nasypu negatywnych wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Korei Południowej czy Unii Europejskiej. Wprowadzanie regulacji w kierunku ICO, kryptowalut oraz ordynarna polityka Facebooka, Google doprowadzały do coraz większej sprzedaży kryptowalut w poprzednich miesiącach. Wszystkie te czynniki doprowadziły do ogromnego spadku na rynku walut cyfrowych.

Zapraszamy do przeczytania artykułu Koszmar Mt. Gox Trwa, który wyjaśnia całą sprawę związaną z Mt. Gox.

Komentarze