Lightning Network notuje nowe ATH w zakresie pojemności

1 637

Rozwój w zakresie wzrostu pojemności oraz liczby węzłów Lightning Network to jeden z najważniejszych trendów w tym roku…

Przykład Salwadoru pokazuje, że implementacja Lightning Network (LN) przełożyła się na konkretny przypadek użycia. Cały kraj używa go codziennie. Od tego czasu sieć rozwija się nieprzerwanie – z dnia na dzień, miesiąc po miesiącu. Jej pojemność właśnie osiągnęła najwyższy poziom w historii.

pojemność lightning network
źródło: link

Powyższy wykres pokazuje skumulowaną pojemność bitcoinów we wszystkich kanałach LN. Węzły Lightning otwierają ze sobą kanały płatności. Gdy w tych kanałach dokonywane są transakcje, saldo kanału jest odzwierciedlane bez konieczności rozgłaszania transakcji w łańcuchu. Tworzy to drugą warstwę na szczycie sieci bitcoin, która rozszerza jej możliwości.

Nowe ATH pojemności Lightning Network

Aktualny poziom płynności uwolnionej w Lightning Network sięgnął 3225 BTC. To wysoce podatny grunt dla innowacji. Wzrasta liczba firm, które aktywnie korzystają z drugiej wartstwy, podobnie jak liczba instytucji, które włączają do planów swojego rozwoju.

Jak czytamy w najnowszym raporcie Arcane Research:

„Wydaje się, że zbliżamy się do punktu przegięcia, w którym coraz więcej użytkowników dołącza do sieci, aby wprowadzać na rynek nowe produkty, które wykorzystują Lightning”.

W raporcie znajdziemy poniższy wykres, który pokazuje skalę przyspieszenia wzrostu pojemności publicznych kanałów Lightning Network od czasu, gdy Salwador uczynił BTC prawnym środkiem płatniczym.

salwador ln
źródło: link

Nowy wskaźnik pomiaru rozwoju sieci Lightning Network

Warto wspomnieć, że w opublikowanym w październiku raporcie zatytułowanym „The State Of Lightning”, Arcane Research zaproponowało wprowadzenie kolejnego wskaźnika pomiaru rozwoju sieci:

„Wolumen płatności wzrósł w ciągu ostatniego roku znacznie bardziej niż w przypadku najczęściej cytowanej miary wzrostu, jaką jest całkowita pojemność kanału. Wolumen płatności LN rósł od początku 2021 r. do końca sierpnia o 20% miesięcznie, przy czym równoważna liczba dla przepustowości kanału publicznego wyniosła 10%. We wrześniu rozbieżność jeszcze bardziej się pogłębiła, a wolumen płatności praktycznie podwoił się w porównaniu z 26% wzrostem przepustowości kanałów publicznych.”

Może Cię zainteresować:

Komentarze