Rośnie pesymizm w świecie kryptowalut

3 315

Bitcoin, który zaliczył ostatnio mały rajd w górę na moment przed decyzją Fed i zaliczył 18 300 $, ponownie spadł poniżej poziomu 17 000 $. Aktualnie najpopularniejszą cyfrowa porusza się w sposób horyzontalny w przedziale 16 500-16 850 $. Nie dziwi więc, że spojrzenie na wykres Bitcoina pogłębia pesymizm, który już od jakiegoś czasu istnieje na rynkach kryptowalut. Inwestorzy obawiają się nowych minimów.

Nie tylko Bitcoin ma problem z odbiciem. Altcoiny towarzyszą spadkowi króla kryptowalut. Niemal wszystkie wykresy spłynęły czerwienią. Rosnące obawy, że ostatnie nieszczęścia rynku aktywów cyfrowych związane z upadkiem giełdy FTX, problemami finansowymi innych firm związanych z branżą – są dalekie od zakończenia, podsycają obawy inwestorów.

Trudno się dziwić, że osoby, które zainwestowały swe pieniądze w kryptowaluty, teraz najpewniej rwą włosy z głowy. Najpopularniejsza cyfrowa waluta nie daje im wytchnienia. W poprzednim tygodniu Bitcoin osiągnął najwyższą cenę od czasu, gdy imperium kryptowalutowe Sama Bankmana-Frieda ogłosiło upadłość. Radość nie trwała długo. Pod koniec tygodnia Bitcoin spadł do 16 550 $. Tego samego dnia Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta na rynku kryptowalut, również straciła 6,3 proc.

Kryptowaluty powiązane są zauważalnie z amerykańskimi akcjami. Te odnotowywały wzrosty, gdy gospodarka odpierała agresywne działania Fed mające rzekomo pomóc w walce z inflacją. Teraz wszystko się odwróciło. Spadek odwrócił krótki rajd ulgi, który zrekompensował część listopadowych strat Bitcoina. Bitcoin od początku roku stracił około 65 proc.

Analityk, Will Tamplin mówi, że Bitcoinowi grozi powrót do minimów z listopada. Podobnego zdania jest autorka biuletynu „Crypto is Macro Now”, Noelle Acheson. Twierdzi ona, że inwestorzy są niepewni co do losu wielu firm związanych z kryptowalutami, w tym Binance i Digital Currency Group. „Mogą pojawić się złe wiadomości, które jeszcze się nie ukazały. Jednak większość inwestorów, którzy mieli się wyprzedawać, już to zrobiła” – powiedziała Acheson, podkreślając, że bankructwa i złe wiadomości mogą nadal zaskakiwać nas w kolejnych dniach i pogłębiać pesymizm.

Akcje spółek związanych ze światem aktywów cyfrowych nadal znajdują się pod presją. Świadczy o tym chociażby fakt, że akcje amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase spadły nawet o 9 procent do najniższego w historii poziomu 34,71 $.

Komentarze