Kilka słów o zmienności bitcoina

4 409

Bitcoinowi sceptycy od zawsze trzymali w rękawie argument odnoszący się do zmienności. Wyciągali go za każdym razem, kiedy wycena cyfrowego aktywa uległa znaczącej korekcie na rynku. W grudniu i przez większą część stycznia bitcoin spotkał się z niewielką krytyką, ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni znów pojawiły się komentarze o proweniencji „bańki spekulacyjnej” i „wyjątkowej nieefektywności”.

Nie ulega wątpliwości, że znaczna grupa inwestorów zainteresowała się bitcoinem w ciągu ostatnich kilku lat z powodu zmienności. Perspektywa dwu- czy pięciokrotnego zarobku z początkowej inwestycji jest – co by nie powiedzieć – kusząca, co rodzi dodatkowe pytania dotyczące całej debaty na temat ryzyka związanego z zasobem cyfrowym.

Jakkolwiek jest to osobna kwestia, w rzeczywistości udowodniono, że jest błędna. Raport Ecoinometrics z grudnia 2020 r. wskazuje, że bitcoin wypracował najlepszą na rynku nagrodę skorygowaną o ryzyko w odniesieniu do rocznych, kwartalnych i miesięcznych wskaźników Sortino na 2020 r. Chociaż ostatnio może być przypadek wspierający większą zmienność faktem jest, że inne aktywa przetrwały o wiele większe zawirowania.

Jak to jest z tą zmiennością?

W swoim ostatnim raporcie Ecoinometrics sugeruje, że chociaż BTC był bardziej zmienny niż złoto, inne aktywa, takie jak Tesla, nie ustępowały mu bynajmniej pola.

zmienność bitcoina
źródło: Ecoinometrics

Drawdown jest wymiarem spadku osiągniętego od ostatniego szczytu. Załączony wykres przedstawia okres drawdownów dla BTC i innych aktywów, a każda kropka przedstawia spadek wartości w historii aktywów. Jak można zauważyć, bitcoin doświadczył większości swoich korekt w zakresie 0% -10%, ale także pokaźną dystrybucję w zakresie 10% -20%, w porównaniu z innymi aktywami.

Może to, rzecz jasna, wspierać narrację wyższej zmienności dla BTC. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że obrót BTC trwa 24 godziny na dobę, podczas gdy inne aktywa mają przerwę chociażby w weekendy. Ponadto dane ujawniły, że większość spadków o 10% -20% nastąpiła tuż przed trzecim halvingiem. Może to oznaczać, że kryptowaluta dojrzewa i stabilizuje się, podczas gdy indeks podaży stale się wyczerpuje.

Mayer Multiple a zmienność bitcoina

W dłuższej perspektywie zmienność rynkowa dotycząca bitcoina będzie prawdopodobnie powoli wygaszana jako nieistotny temat do dyskusji. Jednakże w obecnej chwili BTC może nadal doświadczać okresów burzliwego ruchu.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, wartość Mayer Multiple (MM) na bitcoinie wskazywała 2,17. Rating MM był historycznie wyższy tylko przez ~ 12% czasu. Ilekroć BTC osiągnął wartość blisko 2,4, istniała tendencja do spadku poniżej 1,5 na chwilę przed kolejnym wzrostem.

Mayer Multiple został stworzony przez Trace Mayera jako jeden ze sposobów analizy ceny bitcoina w kontekście historycznym. NIE określa, czy kupować, sprzedawać czy trzymać. MM to wielokrotność aktualnej ceny BTC w ciągu 200-dniowej średniej kroczącej.

Wskaźnik ten można wykorzystać do zidentyfikowania odwrócenia trendu. 19 lutego indeks MM wyniósł 2,74, po czym bitcoin odnotował masowy drawdown w wysokości 21%.

Dlatego, jeśli planujesz wypatrywać wzrostów i korekt na BTC, jest to indeks, na który warto zwrócić uwagę, .

Może Cię zainteresować:

Komentarze