Ile wynosi ATH bitcoina? Ale tak dokładnie…

5 867

Być może trudno w to uwierzyć, ale wielu sympatyków nie wie, ile wynosi ATH bitcoina. Zaokrąglamy, mówiąc o 20 000 USD, ale czy historyczny szczyt ceny BTC wynosił dokładnie tyle?

Neeraj Agrawal, dyrektor ds. Komunikacji w organizacji zajmującej się kryptowalutami Coin Center, zadał na Twitterze pytanie: „Jakie w ogóle jest ATH [?] Poważnie, nie znam liczby[.]”

Okazuje się, że problem jest dość złożony…

Ile wynosi ATH bitcoina?

Agrawal odnosił się do wartości Bitcoina w dolarach, liczby trudnej do ustalenia, gdy na każdej giełdzie nieustannie handluje się po nieco różnych cenach.

Larry Cermak z The Block stworzył listę ATH na czołowych giełdach, z wartościami cen BTC w zakresie od 19 660 USD (Kraken) do 20 093 USD (BitMEX):

Jednak według CoinMarketCap (CMC), ATH bitcoina to 20 089 USD, osiągnięty 17 grudnia 2017 r. Zgodnie z metodologią CMC: „Cena każdego kryptoaktywa jest średnią ważoną wolumenem cen par rynkowych dla kryptowalut”. Wychodzi na to, że uwzględniając wolumen, unikamy błędu patrzenia na wysokie wahania ceny z giełd o niskiej płynności.

20 089? A może 19 783 USD?

Messari używa tej samej liczby, 20 089 USD, ale wyjaśnia: „ ATH niekoniecznie jest absolutnie najwyższą ceną pojedynczej transakcji. Ze względu na charakter danych historycznych, które analizujemy, nie zawsze jesteśmy w stanie spojrzeć na każdą transakcję dotyczącą aktywów. W przypadku niektórych aktywów notowana ATH może odnosić się do średniej dziennej lub próbki ceny z dnia, w którym wystąpił rekord wszech czasów”.

Jest jeszcze jedna liczba, która często się pojawia: 19 783 USD. Pochodzi ona z Bitcoin Price Index Coindeska. To do niej dziennikarze odnoszą się w publikacjach dla Fortune, jako najwyższej w historii cena Bitcoin.

Ryan Watkins z Messari powiedział, że różnica w liczbach „zależy od tego, z jakich giełd korzystają ludzie i jak każdy dostawca oblicza ceny”.

Ostatecznie wydaje się, że podstawowym wyznacznikiem ATH bitcoina pozostaje linia 20 000 USD. To na tyle wysoki i czytelny poziom, aby mógł przykuć uwagę mainstreamu.

Ciekawostka

Na koniec teraz ciekawostka. Czy wiesz, ile wynosiła najniższa cena BTC w czasach, kiedy cena kryptowaluty dopiero się rodziła? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Komentarze