Hash Rate Bitcoina | 30% wzrostu w ciągu miesiąca

Hash rate Bitcoina w ostatnich miesiącach gwałtownie rośnie. Podobnie jest z siłą przebicia „króla” w porównaniu z szerszym rynkiem kryptowalut. Ostatnie dane sugerują, że moc obliczeniowa zasilająca całą sieć wzrosła o 30 procent tylko w ostatnim miesiącu.

Według danych z Blockchain.com, hash rate Bitcoina osiągnął najwyższy w historii poziom ponad 98,5 ExaHash-y na sekundę. Nie tylko oznacza to wzrost o ponad 30 procent w ciągu ostatnich 30 dni, ale również wzrost o około 200 procent od czasu, który powszechnie uważa się za niedźwiedzie dno z grudnia ubiegłego roku.

bitcoin hash rate
źródło: tutaj

Co to jest hash rate i dlaczego to takie ważne?

Hash rate odnosi się do liczby zapytań, które pojedyncza maszyna lub ich grupa może wykonać co sekundę. Hash to dane konwertowane na ciąg tekstowy za pomocą algorytmu kryptograficznego. W przypadku kryptowalut, takich jak Bitcoin, dotyczy to danych transakcji przechowywanych w bloku oczekującym na dodanie do łańcucha. Jeśli górnik z powodzeniem „odgadnie” skrót bloku, dodaje transakcje do łańcucha i otrzymuje nagrodę od samej sieci oraz opłaty transakcyjne.

Jest to bardzo istotne zagadnienie, ponieważ daje miarę mocy obliczeniowej która egzekwuje reguły sieci. Pod warunkiem, że sieć jest wystarczająco rozproszona (nikt nie kontroluje zbyt dużej ilości hash rate), wyższy hash rate oznacza na ogół bardziej bezpieczną sieć.

BTC hashrate
źródło: tutaj

Jak wynika z powyższych danych z Blockchain.com, hashrate Bitcoina jest obecnie dość szeroko dystrybuowany. Wydaje się, że żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje więcej niż 18,9 procent puli wydobywczej BTC.com. Wiele innych pul kontroluje znaczną część całkowitego hash rate.

@themooncarl opisuje ostatnie wzrosty hash rate jako „prawie paraboliczne” i dodaje, że sieć rośnie w siłę:

Tymczasem starszy analityk rynku w eToro Mati Greenspan skomentował, że bezpieczeństwo Bitcoin nie jest już zależne od chińskich górników:

Coraz lepszy sprzęt do kopania

Jednym z powodów, dla których nowy hashate Bitcoina był najwyższy w historii, może być niedawne uruchomienie bardziej wydajnego sprzętu wydobywczego. Antminer S17e i Antminer T17e, dwie jednostki od giganta produkującego sprzęt wydobywczy Bitmain, uruchomiono jednocześnie na początku tego miesiąca. Firma twierdzi, że S17e jest w stanie wytworzyć 64 TH/s, a T17e osiąga 53 TH/s. Podobnie, Ebang Communication właśnie wprowadził EBIT E12 +, który sam jest w stanie wytworzyć 50 TH/s.

Jednakże analityk rynku kryptowalut @hasufl sprowadza na ziemię entuzjazm wokół tego tematu. Twierdzi on, że fałszywe jest twierdzenie, że sieć jest bardziej bezpieczna, ponieważ potencjalni atakujący mają również dostęp do tych samych ulepszonych systemów, którymi mogą chcieć atakować sieć.

Co sądzisz o aktualnych statystykach hash rate Bitcoina? Zapraszamy do dyskusji.

Jeżeli zainteresował Cię temat podjęty w tym artykule, koniecznie przeczytaj:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx