Cena Bitcoin przekracza 3000$

Cena Bitcoin osiągnęła kolejny historyczny i ważny z psychologicznego punktu widzenia poziom. Na zachodnich giełdach wartość 3003$ została osiągnięta na Bitfinex. Hossa zatem trwa w najlepsze mimo załamania kursu przed dwoma tygodniami, które przez wielu uznane zostało za pęknięcie bańki.

Poziom 3000$ jest ważnym poziomem z psychologicznego punktu widzenia, gdyż nie tylko „okrągła suma ładnie wygląda na papierze”, ale też najprawdopodobniej będzie stanowił istotne wsparcie dla dalszych zachowań kursu. Podobnie jak poziom 2000$ (który chwilowo został przebity) wybronił się i był dobrym miejscem do konsolidacji (ta nastąpiła na poziomach ok. 2300$) i dalszych wzrostów.

Pierwszym rynkiem, który przekroczył 3000$ były Chiny. Na giełdzie OkCoin nastąpiło to dzisiaj ok. godz 1:00. Obecna cena wynosi blisko 21000 CNY, co w przeliczeniu na dolary daje poziom 3090$. Chiński rynek zatem mocno prze do przodu zostawiając inne giełdy w tyle. Bitstamp i BTC-E nie przekroczyły poziomu 3000$ osiągając – jak na razie – cenę odpowiednio 2960$ i 2887$. W Polsce poziomy ceny są zaskakująco wyrównane i wynoszą ok. 11.200zł z chwilą pisania artykułu.

Załamanie kursu 25 maja skutkowało dość sporą paniką na rynku; źródło bitwisdom.com

Ostatnie załamanie kursu przez wielu zostało odczytane jako pęknięcie bańki na Bitcoinie. Faktycznie tak można było interpretować fakt spadku ceny z 2690$ do 1810$ (Bitfinex) w ciągu zaledwie dwóch dni – to spadek o blisko 40%. Sporo osób w panice sprzedało swoje Bitcoiny, co w następstwie kolejnych dni okazało się jednak raczej niefortunnym posunięciem. Nastąpiła korekta – widoczna w dłuższych skalach czasowych (1d, 3d czy nawet 1w), będąca dobrym podłożem pod dalsze wzrosty.

Poziom 3000$ jak już wspomniano jest dość istotnym poziomem, który może stanowić dobry przystanek dla dalszego wzrostu kursu. Po osiągnięciu dzisiejszego maksimum kurs na Bitfinex osunął się o ok. 50$, jednak aktualnie nie widać paniki wśród inwestorów, lecz raczej optymizm. Przykładem na to może być prognoza dotycząca przyszłej ceny Bitcoina. Wg niej możemy za niego zapłacić nawet milion dolarów.

 

MW.

Komentarze