Brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego zbada 24 spółki kryptowalutowe

1 148

Brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego zbada 24 spółki kryptowalutowe

Brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego przeprowadzi dochodzenia w 24 spółkach kryptowalut. W celu upewnienia się, że powstrzymują się one od manipulacji ceną i przestrzegania przepisów i ochrony inwestorów.

Londyńska media donoszą, iż w piątek brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego ogłosił, że rozpoczął dochodzenie w sprawie 24 spółek kryptowalut.  Śledztwo zostało zainicjowane ze względu na potencjalne manipulacje cenami kilku kryptowalut.

W odpowiedzi na prośbę Moore Stephens, firmy doradczej z wysp brytyjskich, złożoną na podstawie brytyjsiej ustawę o wolności informacji. FCA stwierdziła: „Jeżeli stwierdzimy, że czynności prowadzenia jakiejkolwiek usługi związanej z kryptowalutami wymaga naszej zgody”. To jako ciało nadzorcze możemy zbadać sprawę i podjąć odpowiednie działania w celu określenia zagrożeń dla konsumentów. FCA dodała, że raporty z siedmiu potencjalnych ingerencji w  działalności firm kryptowalutowych zostały otwarte w tym roku. Nazwy firm objętych dochodzeniem nie zostały jeszcze ujawnione. Chociaż FCA nie jest zobowiązany do regulowania rynku walut cyfrowych i blockchain. Agencja będzie nadal interweniować indywidualnie dla każdego przypadku i rozpatrywać go w obrębie dostępnych danych.

Nadal nie jest jasne, jakie działania może podjąć FCA w stosunku do firm naruszających prawo, jeżeli zostanie to udowodnione. Lecz z pewnością komisja nadzoru może wydawać ostrzeżenia dotyczące konkretnych projektów, osób i firm. lub firmy. Jeśli zarzucane przewinienie jest wystarczająco poważne, FCA może posunąć się nawet do zamrożenia aktywów i środków firmowych lub nałożenie kar.

To nie pierwszy raz, kiedy FCA prowadzi proces badania rynku kryptowalut. We wrześniu i listopadzie roku 2017 FCA opublikowała raporty konsumenckie ostrzegające przed zagrożeniami związanymi z inwestowaniem w transakcje ICO i CFD kryptowaluty. Portal BitHub donosił na temat prac Wielkiej Brytanii w celu dostosowania ustawodastwa do adopcji kryptowalut i blockchain w kwietniu tego roku. Więcej informacji można znaleźć w artykule „Wielka Brytania Otwiera Granicę przed Kryptowalutami”.

 

Tomasz Kurowski, Maj 2018.

Źródła i referencje:
  1. https://bithub.pl/wiadomosci/wielka-brytania-otwiera-granice-przed-kryptowalutami/ Portal BitHub donosi o pracach w Wielkiej Brytanii w sprawie blockchain i kryptowalut
  2. https://www.ethnews.com/uk-financial-conduct-authority-to-investigate-24-cryptocurrency-companies Brytyjski Regulator Finansowy bada 24 spólki z obszaru walut cyfrowych
Komentarze