Bitcoin wprowadza Segwit2x

Po długim okresie oczekiwania przez społeczność Bitcoin doczekano się w końcu akceptacji wprowadzenia technologii Segwit. Wczoraj zostało przekroczone 80% poparcie sieci, wymagane dla zaimplementowania Segwit2x dla całej sieci Bitcoin. Do tego przełomowego momentu przyczyniło się poparcie dla tego rozwiązania ze strony pool miningowych BTCC i BATPOOL.

Jak niedawno pisaliśmy, to długo oczekiwane rozwiązanie zyskiwało coraz większe poparcie wśród społeczności Bitcoin. Kolejne poole miningowe deklarowały swoje poparcie dla tej implementacji mającej zakończyć problem z długimi kolejkami w mempool oraz wysokimi opłatami transakcyjnymi. Niedawno temu oprócz takich pool jak Antpool, Bitfury czy F2Pool swoje poparcie dla tego rozwiązania zadeklarowały Bitcoin.com oraz ViaBTC wcześniej wspierające wprowadzenie Bitcoin Unlimited.

Przypomnijmy, Segwit2x (czyli Segregated Witness) to rozwiązanie zaproponowane przez dyrektora Digital Currency Group, Barrego Silberta. Polega ono na stworzeniu odrębnej sieci w ramach Bitcoina czyli tzw Lightning Network mającego na celu odciążenie głównego łańcucha bloków oraz służyć do przesyłania mikrotransakcji. Następnym krokiem ma być hard fork w postaci zwiększenia rozmiaru bloku do 2MB. Ma to usprawnić działanie całej sieci i obniżyć koszty transferów za pomocą BTC.

segwit2x

Barry Silbert poinformował o zaakceptowaniu jego rozwiązania na swoim Twitterze:

Pierwsza pełna implementacja Segwit została wprowadzona wraz z wersją Bitcoin Core 0.13.1 i wymagała poparcia 95% sieci. Alternatywą dla niego był Bitcoin Unlimited zakładający indywidualne ustalanie rozmiaru bloków przez górników. Brak porozumienia w społeczności zablokował możliwość wprowadzenia zmian, co spowodowało dalsze problemy samego Bitcoina. Dopiero rozwiązanie Silberta polegające na równoczesnym zwiększeniu rozmiaru bloku i wprowadzeniu Segwit zostało zaakceptowane przez większość użytkowników (w tym przypadku wymagane było poparcie 80% sieci).

Oprogramowanie wprowadzające Segwit2x jest w tej chwili testowane a jego pierwsza implementacja ma zostać wprowadzona pod koniec czerwca. Sześć miesięcy później planowane jest zwiększenie rozmiaru bloku. Miejmy nadzieje, że dzięki temu uda się usprawnić transfery oraz zmniejszyć opłaty transakcyjne. Wtedy droga Bitcoina do stania się szybkim, tanim i bezpiecznym środkiem płatniczym do codziennego użytku stanie otworem.

Rafał Żuchnik

Komentarze