Bitcoin w kosmosie | Satelity Blockstream rozszerzyły zasięg

Niesamowita wiadomość ze świata Bitcoin! Startupowy Blockstream podnosi dostępność sieci z przestrzeni kosmicznej, dzięki satelitom wykorzystywanym do transmitowania blochchain praktycznie do wszystkich miejsc na Ziemi.

Blockchain rozgłaszany satelitarnie

Bitcoin w kosmosie! Blockchainowy Blockstream rozszerzył zasięg swoich pięciu satelitów do regionu Azji i Pacyfiku co oznacza, że ich sygnał dociera do wszystkich głównych lądów na ziemi, z wyjątkiem Grenlandii i Antarktydy. Firma wdrożyła także wsparcie dla lightning network, która zapewni szybsze płatności dla użytkowników bitcoinów na całym świecie.

Blockstream juz od 2017 roku prowadzi działania, mające na celu zapewnienie rozwiązań dla użytkowników blockchain i kryptowalut, którzy borykają się z brakiem infrastruktury internetowej w niektórych, odległych obszarach globu. Dzięki technologii Blockstream użytkownicy mogą wysyłać i odbierać bitcoiny bez połączenia z Internetem. Technologia działa poprzez bezpośrednią transmisję sygnału satelitarnego. W 2019 roku ma również zostać udostępnione API, które umożliwi użytkownikom wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości na bardzo duże odległości na Ziemi i opłacanie tej usługi w BTC poprzez Lightning Network.

CEO firmy Blockstream, Adam Back podkreślił pozytywną reakcję programistów, mówiąc:

„Istnieją deweloperzy zewnętrzni, którzy zainteresowali się budową lokalnej infrastruktury za pomocą usługi satelitarnej, na przykład podłączenie jej do specjalnych sieci (mesh networks), aby bitcoin był bardziej dostępny na rynkach wschodzących.”

Aby korzystać z usługi, użytkownicy potrzebują podstawowej anteny satelitarnej, takiej jak antena telewizyjna podłączona do komputera. Nie jest potrzebne połączenie internetowe, ponieważ antena może zarządzać połączeniem satelitarnym za pomocą oprogramowania open source. Co istotne, oznacza to, że dostawcy Internetu nie będą w stanie monitorować transakcji.

Pozwala to użytkownikom w odległych lokalizacjach korzystać z kryptowalut. Otwiera także możliwości dla operacji wydobywczych w odległych obszarach. Dzięki możliwości dodania się do blockchain przez połączenie satelitarne, farma górnicza mogłaby potencjalnie zostać założona na pustyni i być całkowicie zdana na energię słoneczną.

Centra-de-centralizacja i problem etyczny

Jedną z podstawowych cech większości kryptowalut jest ich zdecentralizowany charakter. Aby używać Bitcoin, potrzebne jest tylko połączenie internetowe i adres e-mail. W rzeczywistości widać jednak, że w roli organu centralnego potencjalnie może występować firma dostarczająca Internet. Jeśli dostawca internetu zdecyduje się odmówić usługi z jakiegokolwiek powodu, nie będziesz mieć dostępu do swoich pieniędzy.

Technologia Blockstream może rozwiązać ten problem przez obejście potrzeby dostawcy Internetu w ogóle. Wiąże się to, rzecz jasna, z wieloma pytaniami natury etycznej i demokratycznej, ale z pewnością niedaleka przyszłość przyniesie właściwe rozwiązania.

Co sądzisz na ten temat? Zapraszam do komentowania.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze