Bitcoin w bilansie Facebooka? Nie tym razem…

2 800

W kwartalnym raporcie Facebooka zgłoszonym wczoraj do SEC nie ma jednak – jak się spodziewano – wzmianki o tym, że gigant mediów społecznościowych kupił bitcoin. Przeciwstawienie się oczekiwaniom rynku kosztowało firmę spadek wartości akcji.

Dlaczego ludzie myśleli, że Facebook zamierza kupić bitcoin?

Przez kilka dni poprzedzających raport Facebooka mówiono, że najsłynniejsza na świecie sieć społecznościowa ma zamiar kupić bitcoiny o wartości miliardów dolarów. Plotka okazała się być tylko plotką.

Kilka serwisów informacyjnych, w tym wiodące źródła, takie jak FOX, podchwyciło spekulacje wokół tweeta popularnego bitcoinowego inwestora Alistaira Milne’a, twierdząc, że Facebook ogłosi, że uwzględnił bitcoin w swoim bilansie. Miało to znaleźć odzwierciedlenie w raporcie o wynikach Facebooka za I kwartał opublikowanych wczoraj.

To że wiele firm kupuje bitcoiny nie oznacza, że robią to wszyscy

Kupowanie BTC przez Teslę ustanowiło precedens dla dużych firm inwestujących ogromne sumy w główną kryptowalutę, a wydarzenie to przygotowało grunt dla innych firm do rozpoczęcia dywersyfikacji w kierunku aktywów kryptowalutowych jako potencjalnego zabezpieczenia przed różnymi czynnikami rynkowymi obecnymi w przestrzeni „tradycyjnych” finansów.

W związku z tym pomysł, że Facebook mógłby zrobić podobny krok nie wydawał się wcale taki szalony. Niestety, to nie był dzień, w którym to się wydarzyło, ale zawsze istnieje możliwość, że może się to wydarzyć kiedyś w przyszłości. Facebook nadal ma zamiar uruchomić Diem, własne aktywo cyfrowe, która według niektórych osób w branży będzie sprzeczna z podstawowymi wartościami bitcoina.

Price action przed i po opublikowaniu raportu Facebooka

W minutach poprzedzających rzekome ogłoszenie inwestycji Facebooka w bitcoin, kurs kryptowaluty wzrósł o około 1400 USD (2,6%) w górę do dziennego maksimum wynoszącego 56 500 USD. Rynek spodziewał się, że ogłoszenie Facebooka może posunąć cenę jeszcze dalej.

W chwili, gdy ujawniono, że Facebook rzeczywiście nie kupił BTC, nastąpiła korekta. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, kurs króla kryptowalut plasuje się na poziomie 54 200 USD, co jest równoznaczne ze spadkiem w wymiarze ok. 1,6% w ciągu ostatnich 24 godzin.

facebook bitcoin
kurs BTC/USD w okolicy terminu ogłoszenia raportu przez Facebooka (świece o interwale 5 minut); źródło: tutaj

grafika tytułowa: wykres akcji Facebooka w momencie opublikowania raportu do SEC (świece interwał 5 min).

Komentarze