Bitcoin: szósta „waluta” świata

Przy obecnej kapitalizacji rynkowej bitcoin jako waluta ma podaż wartą więcej niż ponad 170 różnych walut fiducjarnych razem wziętych.

Od czasu powstania nieco ponad dziesięć lat temu Bitcoin (BTC) odnotował wzrost ceny praktycznie z zera do obecnej wartości ponad 11300 USD. W tym czasie kapitalizacja rynkowa „króla kryptowalut” – definiowana jako jego podaż w obiegu pomnożona przez wartość każdej jednostki – wzrosła gwałtownie do ponad 200 miliardów dolarów, czyniąc BTC nie tylko największą kryptowalutą świata, ale także walutą większą niż wiele innych z sektora FIAT.

Przecież to nie to samo…

Chociaż bitcoin i waluty fiducjarne nie są dokładnie równoważne pod względem sposobu obliczania wartości w obiegu, możemy z grubsza oszacować, gdzie Bitcoin znajduje się w światowych rankingach walutowych, porównując jego kapitalizację rynkową z podażą pieniądza M0 walut fiducjarnych.

Agregat M0 przedstawia całkowitą wartość wszystkich banknotów, monet i innych substytutów pieniądza, które można łatwo zamienić na gotówkę. Wartość M0 jest również powszechnie znana jako „narrow money”.

Więcej na temat agregatów pieniężnych przeczytasz w poniższym wpisie:

Jak Bitcoin wpisuje się w światowe rankingi walut?

Dolar amerykański (USD) jest obecnie zdecydowanie największą walutą fiducjarną pod względem podaży w obiegu. Według amerykańskiej Rezerwy Federalnej w obiegu znajdują się banknoty i monety o wartości 1,95 biliona dolarów – z czego ponad trzy czwarte to banknoty 100 i 20-dolarowe.

Następne w kolejności jest euro (EUR) – stosunkowo nowa waluta, która po raz pierwszy pojawiła się w 2002 r. Jest obecnie używana w dużej części Europy i przez większość państw członkowskich UE.

Podobnie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny podaje aktualne dane dotyczące ilości banknotów i monet EUR, które są wprowadzane do obiegu. Według oficjalnych statystyk od ostatniej aktualizacji (lipiec 2020 r.), w obiegu znajdowało się zaledwie 1,38 bln euro. Od czasu wprowadzenia, wartość ta wzrosła ponad trzykrotnie. Składają się na nią głównie banknoty o nominałach 20 i 50 euro.

Trzecia najcenniejsza waluta na świecie to chiński juan (CNY). Według danych TradingEconomics, w obiegu znajduje się około 8 bilionów CNY o równowartości 1,15 bln USD. Japoński jen (JPY) nie jest daleko w tyle, bo na czwartym miejscu z 106 bilionami w banknotach i monetach obiegu od lipca 2020 r.

Dolar amerykański, euro, chiński juan i jen japoński to jedyne waluty fiducjarne o łącznej kapitalizacji M0 przekraczającej 1 bilion USD. Piątą co do wielkości walutą pod względem krążącej podaży jest rupia indyjska (INR), która obecnie ma ponad 31 bilionów INR w banknotach w obiegu, a ich wartość wynosi obecnie 425 miliardów dolarów.

Wreszcie, co nie mniej ważne, Bitcoin (BTC) zajmuje obecnie szóstą co do wielkości walutę pod względem krążącej podaży, wyprzedzając pewnie rosyjskiego rubla (RUB).

Bitcoin ma obecnie w obiegu 18,48 mln cyfrowych monet, z których każda jest warta (na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji) około 11 300 USD. To stawia pułap M0 Bitcoina na blisko 209 miliardów dolarów, czyli około połowy wielkości rupii indyjskiej i nieco ponad jedną dziesiątą dolara amerykańskiego. Przy obecnej kapitalizacji rynkowej Bitcoin ma podaż pieniądza wartą sumie ponad 170 różnych walut fiducjarnych.

W szczytowym momencie BTC osiągnął kapitalizację rynkową blisko 330 miliardów dolarów. W tamtym czasie bitcoin stałby się piątą co do wielkości walutą na świecie.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.