Bitcoin przekracza $5000 – historyczne szczyty

Bitcoin przekroczył dzisiaj $5000. To ważne wydarzenie, ponieważ właśnie od tego poziomu cena odbiła się poprzednio spadając do okolic $3000. Pomyślne przebicie i przetestowanie tym razem już poziomu wsparcia może otworzyć drogę do wyższych rejonów cenowych. Jest to istotne w kontekście ostatniego kilku tygodniowego marazmu ceny.

Bitcoin i kryptowaluty słyną – zwłaszcza poza środowiskiem – z wysokiej chwiejności i zmienności ceny. W ostatnich dniach społeczność zdawała się być podzielona co do kierunku – nawet dalej jest. Pojawiają się bowiem głosy, że obecne wzrosty są jedynie efektem nadchodzącego forka Bitcoin. Podobnie jak miało to miejsce 1 sierpnia, posiadacze Bitcoinów dostaną inną nową monetę. Stąd zatem wiele osób postanawia zakupić dodatkową ilość BTC, podbijając tym samym kurs. Z drugiej jednak strony mówi się o tym, iż tak naprawdę nie mamy jeszcze do czynienia z prawdziwą bańką. Wzrosty choć liczbowo duże, to jednak są stosunkowo niewielkie w danym okresie czasu – przykładowo pod koniec 2013 r. w ok. miesiąc cena wzrosła 10 razy, a od początku stycznia 2017 r. „zaledwie” 5-6. Więcej o forku Bitcoina jak i o analizie technicznej ceny można przeczytać odpowiednio tutaj i tutaj.

Poziom $5000 dolarów został przekroczony na giełdzie Bitfinex tuż przed godziną 10:00, przy bardzo dużym wolumenie. Przez resztę dnia nastąpiła krótka konsolidacja, jednak w chwili pisania tego artykułu doświadczamy dalszych wzrostów. Historycznie największa cena Bitcoina (ATH) wynosi w tej chwili $5419 i jest bardzo prawdopodobnym, że szybko się zmieni. Klasycznie Bitstamp stara się wtórować Bitfinex i cena jest tam delikatnie niższa niż na drugiej – ATH $5388 w chwili pisania artykułu.

Zwiększone obroty i wzrost ceny na giełdzie Bitfinex; źródło bitcoinwisdom.com

Jeżeli chodzi o pozostałe rynki, ATH na rynku chińskim wynosi 34388 CNY ($5220) na giełdzie OkCoin, jednak wolumen w porównaniu z tym na Bitfinex czy Bitstamp jest dość mizerny. Ma to zapewne związek z ostatnimi wydarzeniami w Chinach oraz planowanym zamknięciu giełd – więcej można znaleźć tutaj. Japońska giełda Bitflyer może poszczycić się poziomem sięgającym blisko 600 000 JPY, co stanowi ok. $5300. W przypadku polskich giełd najwyższa cena została jak na razie osiągnięta na Bitmarket24 – nieznacznie przekroczono 19 tys. złotych osiągając rezultat 19 004 PLN. W przypadku Bitbay i Bitmarket sytuacja nie różni się diametralnie – 18 900 PLN w przypadku pierwszej  i 18 999 PLN na drugiej. W przeliczaniu na dolary poziom 19 000 PLN to ok. $5270. Czy jednak chociażby jutro rano te poziomy będą jeszcze aktualne? Wkrótce się przekonamy. Najbliższa poszerzona analiza kursu Bitcoina już w ten poniedziałek.

MW

Komentarze