Bitcoin kontynuuje wzrosty zbliżając się do historycznych poziomów

Główny trend wzrostowy kontynuowany jest od blisko dwóch lat. Po drodze były zawirowania, ale rynek zdaje się być opanowany przez Byki. Już tylko 10$ dzieli dominującą obecnie giełdę Bitfinex od pokonania swojego poprzedniego ATH (historycznie najwyższej ceny).

W ciągu ostatnich dni i tygodni wiele działo się wokół Bitcoina i jego ceny. Pierwszorzędnym czynnikiem wpływającym na kurs były emocje związane z wydaniem decyzji w sprawie funduszy ETF braci Winklevoss. Rynek podchodził do tego wydarzenia optymistycznie i cena znacznie wzrosła w ostatnich dniach przed decyzją. Ta jednak okazała się negatywna i nastąpiło załamanie trendu krótkoterminowego. Wkrótce jednak kurs powrócił do swoich poprzednich poziomów.

Co może być obecną przyczyną zmian? Jest kilka rzeczy, które w ostatnich dniach wpływają na cenę cyfrowego pieniądza. Wśród społeczności wciąż toczy się debata w sprawie drogi rozwoju – Bitcoin Core czy Bitcoin Unlimited. Informowaliśmy ostatnio, że jedna z największych kopalni ogłosiła swoje poparcie dla SegWit co pośrednio wpływa na cenę.

Najbardziej elektryzującą środowisko kwestią są blokady wpłat FIAT na kilku giełdach, a na Bitfinex również wypłat, o których informowaliśmy w tym tygodniu. To wydaje się być kluczowym czynnikiem, który tłumaczy wysoki kurs na owej giełdzie: nie mogąc bowiem wypłacić USD klienci kupują Bitcoiny, nawet po wyższej cenie, aby móc wypłacić kryptowalutę i spieniężyć ją na innej giełdzie. Wszystko w obawie przed utratą Bitcoinów – jak w sierpniu minionego roku lub całkowitym wstrzymaniem wypłat – jak to miało miejsce w Chinach. W chwili obecnej różnica ceny Bitcoina na Bitfinex i Bitstamp wynosi ok. 80$ na korzyść tej pierwszej. Sytuacja raczej niespotykana, gdyż poziomy ceny na tych giełdach nie odbiegały zbytnio od siebie.

Po ogłoszeniu decyzji o ETF kurs załamał się jednak cena zdążyła już powrócić do poprzednich poziomów. Źródło bitwisdom.com

Taka różnica cen byłaby dobrą okazją do arbitrażu, czyli kupna Bitcoinów taniej na jednej giełdzie, a sprzedania drożej na drugiej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obecnie nie można wypłacić USD z giełdy i taki stan rzeczy może się wydłużyć – arbitraż jest zatem jeszcze bardziej ryzykowny. Przyczyną obecnych wzrostów w perspektywie krótkoterminowej są najprawdopodobniej osoby ewakuujące się z Bitifinex. Jednakże ewentualnie przebicie ATH, które obecnie na tej giełdzie wynosi 1336,4$, może spowodować euforię wśród inwestorów skłaniając ich do kupna Bitcoinów. Możliwy jest też również scenariusz ponownego odbicia od ATH i spadku ceny, dlatego należy rozważnie podejść co do planowanych inwestycji. Trend długoterminowy wydaje się być niezmienny i dopiero znaczne i dłuższe spadki będą wskazaniem, że mógł zostać przełamany.

W perspektywie długoterminowej kurs porusza się w klinie zwyżkującym w skali logarytmicznej. Źródło bitwisdom.com

MW.

 

Komentarze