Bitcoin a DeFi | Kolacja przy świecach, czy rozwód z orzeczeniem o winie?

Współzałożyciel agregatora danych o nazwie Markets Science – Bitdealer, udostępnił tabelę wskazującą na ujemne korelacje między 11 najlepszymi tokenami DeFi a BTC w ciągu ostatnich 45 dni.

Chwila skupienia i analizy danych wskazuj, że siedem z 13 tokenów DeFi ma ujemną korelacje z Ethereum (ETH), pomimo że Ethereum zasila większość ekosystemu DeFi.

Wiele tokenów zdecentralizowanych finansów uparcie walczyło w ostatnim tygodniu o odzyskanie utraconej wartości. Cena BTC parła, jak wiemy, do góry. W takich „okolicznościach przyrody”, analitycy zidentyfikowali dłuższą negatywną korelację między tokenami DeFi a BTC.

bitcoin defi
45-dniowa korelacja pomiędzy BTC a 13-stoma topowymi tokenami DeFi; źródło: Bitdealer

Spekulacyjne plateau

Jednakże, pod koniec sierpnia, sektor DeFi osiągnął spekulacyjne plateau. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, indeks Binance DEFI Composite spadł o 64% z 1100 USD na początku września do mniej niż 400 USD.

Indeks DeFi Pulse (DPI) również stracił ponad połowę swojej wartości od czasu wprowadzenia na rynek w połowie września na poziomie 130 USD. Tokeny DPI były ostatnio wymieniane za jedyne 61,55 USD:

defi pulse index dpi
wykres DeFi Pulse Index (DPI); źródło: CoinGecko

W międzyczasie – w ubiegłym miesiącu – cena bitcoina wzrosła o ponad jedną trzecią, osiągając pod koniec października 14 000 USD po tym, jak globalny gigant płatniczy PayPal ogłosił, że wkracza do sektora kryptowalut.

Bitcoin a DeFi | Rozwód z orzeczeniem o winie?

Inżynier płatności Google, Tyler Reynolds, uważa, że ​​wzrosty na rynkach bitcoina odciągają kapitał spekulacyjny od DeFi. Reynolds zauważył, że „główni gracze DeFi”, w tym Three Arrows Capital i Qiao Wang, wprowadzili ostatnio „narrację o twardej rotacji w BTC”. Badacz szacuje, że nawet 50 milionów dolarów mogło opuścić rynek DeFi, osłabiając presję ze strony kupujących na rynkach.

Kryptowalutowy trader o nicku Flood przedstawił podobną uwagę w Coinist Podcast. Powiedział, że nie miał tak dużej ekspozycji, jak by chciał na tym posunięciu w górę. Zasugerował, że był przekonany, jakoby ruch reprezentował rynek jako całość.

Analiza danych od Dune wskazuje, że aktywność na zdecentralizowanych giełdach (DEX) również uległa odwróceniu. Miesięczny wolumen na DEX-ach spadł z blisko 26,3 mld USD we wrześniu do około 19,4 mld USD w ubiegłym miesiącu.

Tylko kilka DEX-ów ma znaczący udział w wolumenie sektora. Tylko we wrześniu, Uniswap i Curve stanowiły 75% wolumenu „zdecentralizowanego handlu”. Wolumen Uniswap z ostatnich trzech miesięcy odpowiada 45% całkowitego wolumenu DEX, licząc od listopada 2019 r.

bitcoin defi wolumen na zdecentralizowanych giełdach
miesięczny wolumen zdecentralizowanych giełd; źródło: Dune Analytics

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze