Bitcoin | 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

Bitcoin (BTC) rozpoczął nowy tydzień i miesiąc notowaniem zaledwie kilka dolarów niższym od największego miesięcznego zamknięcia w historii. Co dalej?

Trump vs Biden | Wybory prezydenckie w USA już jutro!

W tym tygodniu ma miejsce wydarzenie, które już nieraz sporo mieszało na rynkach. W momencie, gdy koronawirus ogranicza codzienne życie wielu ludzi, inwestorzy z uwagą będą śledzić wynik wyborów w poszukiwaniu wskazówek dotyczących polityki przyszłego prezydenta USA.

Wirusowi towarzyszą ostatnio doniesienia ekonomiczne, wg których niektóre firmy bardzo szybko zwiększały swoją ekspozycję na bitcoin względem walut fiducjarnych.

Niektórzy analitycy uważają, że niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA, wynik będzie dobrodziejstwem dla bezpiecznych przystani, takich jak złoto. Bitcoin, pomimo mniejszego powiązania z rynkami makro w ogóle, może reagować jeszcze na ruchy dolara amerykańskiego.

Indeks dolara amerykańskiego (DXY), wskaźnik, z którym BTC / USD wykazał odwrotną korelację, kontynuował tygodniowy wzrost i wzrósł dzisiaj powyżej 94.

bitcoin indeks dolara
źródło: tutaj

„Akcje azjatyckie rosły dzięki optymistycznej aktywności fabryk w Chinach w zmiennym tygodniu obejmującym wybory w USA i posiedzenie Fed, wydarzenia, które mogą nadać ton rynkom do końca 2020 roku” – podsumował sprawę na Twitterze analityk Holger Zschaepitz.

Zschaepitz zauważył w weekend, że Bitcoin rośnie w parze z ujemnymi wolumenami zadłużenia na całym świecie. Globalne obligacje z ujemną rentownością – w przypadku których pożyczkodawca dosłownie płaci pożyczkobiorcy – spadły z rekordowych 17 bilionów dolarów do 12 bilionów dolarów pod koniec 2019 roku, by ponownie wzrosnąć w tym roku.

Europa czeka na nowy dodruk pieniądza

Poza Stanami Zjednoczonymi, sytuacja na rynkach w Europie wyglądała dość ponuro na skutek powracających sytuacji koronawirusowych lockdownów na całym kontynencie.

W obliczu nowych ostrzeżeń o ograniczeniach aktywności gospodarczej spowodowanych wprowadzonymi środkami prewencji, rynki zaczęły lekceważyć nawet pozytywne oznaki na rzecz ograniczenia potencjalnych skutków wyborów.

Zschaepitz zauważył, że same niemieckie akcje straciły w zeszłym tygodniu 4,1 biliona dolarów. To najwięcej od marcowego krachu.

Dla zwolenników bitcoina, jak zawsze, był to właściwy czas na zakup, ponieważ Europejski Bank Centralny (EBC) potwierdził więcej bodźców i jeszcze większy wymiar dodruku pieniądza.

„Bycze” luki

Koncentrując się na specyficznych dla Bitcoina poziomach cenowych, w weekend powstała kolejna „luka” na rynkach kontraktów terminowych.

Luki powstają, gdy koniec jednego tygodnia handlu znajduje się w innym punkcie cenowym niż początek następnego. Historycznie rzecz biorąc, BTC / USD przesuwa się, aby wrócić do poziomów pominiętych przez weekend, niezależnie od tego, czy są one wyższe, czy niższe niż poniedziałkowa cena spot.

Jak zauważył analityk rynkowy Zack Voell, na rynku kontraktów terminowych Bitcoin Grupy CME pojawiły się cztery małe luki. W każdy weekend przez ostatnie cztery tygodnie była jedna.

„Futures CME bitcoin otwierają się z luką w górę przez czwarty tydzień z rzędu. To dość byczy scenariusz”- skomentował Voell. Kolejne przesunięcie w dół podczas poniedziałkowej sesji zamknęło lukę w dolnym przedziale 13 700 USD.

Tylko niewielka luka na poziomie 16 000 USD pozostaje wyżej na historycznym wykresie cen BTC, podczas gdy luka na poziomie 9600 USD nie została wypełniona, gdy ostatni raz bitcoin spadł poniżej 10 000 USD.

bitcoin luki CME
źródło: tutaj

Co robią instytucje?

Jeśli chodzi o instytucje, analitycy pozostają optymistyczni w stosunku do miesięcznego zamknięcia Bitcoina.

Instytucje postrzegają miesięczne zamknięcie BTC jako podstawowe narzędzie wzmacniania nastrojów zwyżkowych. Przypomnijmy, że bitcoin rozpoczął październik od poziomu około 10 750 USD.

Peter Brandt napisał na Twitterze:

Tymczasem na tygodniowym wykresie 14 000 USD pozostaje wyraźnym oporem. Czy po przekroczeniu tego poziomu, rzeczywiście niewiele pozostaje na drodze, aby Bitcoin wzrósł w kierunku dotychczasowego ATH?

Fundamenty miningu

Trudność, miara konkurencji i kondycji ekonomicznej górników oraz istotna część ekosystemu Bitcoina, spadnie we wtorek najniżej od marca.

Niższa trudność oznacza możliwość łatwiejszego uczestnictwa dla mniejszych górników. Jednocześnie, zwiększony poziom partycypacji w wydobyciu obniży opłaty transakcyjne Bitcoin i skróci czas bloku. Obydwa wskaźniki gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

hash rate bitcoin
hash rate bitcoina; źródło: tutaj

Podobnie jak w przypadku trudności, współczynnik hash rate również spada, z rekordowej tygodniowej średniej wynoszącej 146 EH/s na sekundę do 107 EH / s (wartość w chwili publikacji).

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze