Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi w kontekście bitcoina
Zgodnie z treścią doniesień agencji Reuters, Bank Światowy twierdzi, że nie może pomóc Salwadorowi we wdrażaniu bitcoina jako prawnie honorowanego środka płatniczego.
Proponowana ustawa o uczynieniu bitcoinów prawnym środkiem płatniczym w małym kraju Ameryki Środkowej została uchwalona przez Zgromadzenie Legislacyjne 9 czerwca (za jego przyjęciem było 62 z 84 głosów).
La #LeyBitcoin acaba de ser aprobada por mayoría calificada en la @AsambleaSV.
— Nayib Bukele 🇸🇻 (@nayibbukele) June 9, 2021
¡62 de 84 votos!
¡Historia! #BTC🇸🇻
Dzień później, 10 czerwca Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakomunikował, że ma obawy co do tego, co Salwador planuje zrobić z bitcoinem.
Gerry Rice, rzecznik MFW, powiedział podczas zaplanowanej konferencji prasowej:
„Przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego wiąże się z szeregiem kwestii makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo wnikliwej analizy… Uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy kontynuować konsultacje z władzami.”
Wczoraj rzecznik Banku Światowego wyznał Reutersowi, co następuje:
„Jesteśmy zaangażowani w pomoc Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie uzyskania przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych…
Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i transparentności”.
Alejandro Zelaya, który pełni funkcję ministra finansów w gabinecie prezydenta Nayiba Bukele, powiedział wczoraj, że Salwador nie „zastępuje dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego”.
#LeyBitcoin | “No estamos sustituyendo al dólar estadounidense como moneda de curso legal en El Salvador”: ministro de @HaciendaSV, @AlejandroZelay9. pic.twitter.com/buUv43mgFd
— Secretaría de Prensa de la Presidencia (@SecPrensaSV) June 16, 2021