72 ze 100 najlepszych tokenów straciło na wartości 90% lub więcej

72 ze 100 najlepszych tokenów straciło na wartości 90% lub więcej

Zdecydowana większość kryptowalut spadła o ponad 90% w stosunku do swoich maksymalnych poziomów, tylko nieliczne tokeny zanotowały mniejszy spadek wartości.

Według danych CoinGecko zebranych przez CoinGoLive, obecny rynek bessy spowodował, że aż 72 z 100 najlepszych tokenów spadło o ponad 90% w stosunku do swoich ATH wszechczasów.

Cenowo wygląda to tak:

Tokeny o większej kapitalizacji radzą sobie lepiej niż większość. Wśród dziesięciu najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej dziewięć spadło o mniej niż 90% podczas obecnego krachu.

Bitcoin (BTC), największa kryptowaluta, spadła o 70,3% od listopadowego maksimum wynoszącego 69 000 USD. Drugie miejsce to Etherum (ETH), który spadł o 78% z najwyższego poziomu 4878 USD.

Inne w pierwszej dziesiątce to Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Solana (SOL) i Polkadot (DOT), które spadły między 68% a 88% (z wyłączeniem trzech stablecoinów USDT, USDC i BUSD). Ripple (XRP) jest wyjątkiem, śledząc spadek o 90,56% od ATH.

Średni spadek z ATH dla tych 10 najlepszych monet wynosi 79%, podczas gdy wśród 20 najlepszych monet średni spadek z najwyższego poziomu wynosi 81,1%.

Wydaje się, że tokeny giełdowe radzą sobie lepiej niż wiele innych sektorów ze średnim spadkiem o 68,3% w stosunku do ich ATH.

Tokenem z najlepszym wynikiem czyli z najmniejszym spadki jest LEO, który spadł tylko o 38,87%. LEO to oparty na Ethereum token użytkowy dla giełdy Bitfinex i platform transakcyjnych zarządzanych przez iFinex, wykorzystywane w celu obniżenia opłat dla traderów.

Natywny token FLEX giełdy Coinflex jest na 83 miejscu co do wielkości kryptowalutą. Wydaje się również stosunkowo odporny na niszczycielską bessę i spadł o 38,6% w porównaniu do swojego ATH. FLEX służy do płacenia za transakcje i zmniejszania opłat transakcyjnych na swojej platformie transakcyjnej. Projekt wykorzystuje mechanizm spalania tokenów jako powód swojej odporności cenowej.

Token użytkowy dla platformy transakcyjnej KuCoin, KCS, odnotował 61,43% spadku w stosunku do ATH. KCS to token ERC-20, który służy do obniżania opłat na giełdzie i jest natywnym tokenem KuChain, blockchainu opracowanego przez giełdę.

Wiele kryptowalut zanotowało dużej utraty wartości w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła o 24% z 1,3 biliona dolarów do 996 miliardów dolarów. W tym czasie BTC również spadł o około 35% z 30 500 USD do najniższego poziomu 20 216 USD w dniu 15 czerwca.

Cena Bitcoina krąży obecnie wokół poziomu 21 000 USD, ponieważ Rezerwa Federalna ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych, aby spróbować zwalczyć inflację.

Na marginesie, stablecoiny również nie były odporne na upadki, mimo że teoretycznie są stabilne. Od 2018 r. wiele z nich zachwiało się o 10% do 30% w różnych punktach, w tym USDT, USDC, BUSD, DAI, FRAX, USDP, PAXG, CDAI i XAUT.

TUSD odnotowało 38,4% odchylenie od swojego pegu w 2018 roku.

Strach ma wielkie oczy i kupowanie po tak dużych a nawet kosmicznych spadkach potrafi być zadaniem paraliżującym. Ale jeśli by się kierować słowami Warrena Buffeta „bój się kiedy inni są chciwi i bądź chciwi kiedy inni się boją” to obecna sytuacja wydaje się okazją rzadko spotykaną na rynkach. Może nie od razu do alokowania 100 % ale z pewnością do uśredniania ceny zakupu.

Jednak przy podejmowaniu każdej decyzji na tak rozchwianym rynku należy bezwzględnie kierować się najwyższą ostrożnością, gdyż poza już ujawnionymi „aferami” mogą wypływać następne nie mniej dotkliwe dla szerokiego rynku kryptowalut.

Dawid Muszyński z BitHub.pl przestrzega:

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx