5 niezapomnianych wiadomości ukrytych w blockchainie Bitcoina

Blockchain Bitcoina to nie tylko zapis transakcji. To również miejsce, w którym możesz umieścić wiadomość, której nie będzie można ani ocenzurować, ani usunąć. Zobacz jedne z najciekawszych przekazów ukrytych w sieci największej kryptowaluty świata.

Wiadomości na blockchainie Bitcoina ukrywane są „od zawsze”

Górnicy i użytkownicy zaznajomieni ze sztuką ukrywania wiadomości, obrazu, wideo lub innych danych w zwykłym pliku, ukrywali dane w łańcuchu bloków Bitcoina już od czasu wydobycia pierwszego bloku w 2009 roku.

W rezultacie blockchain Bitcoina stał się ogromną kolekcją ukrytych wiadomości, obejmujących wszystko, od informacji na temat wsparcia dla zmian protokołu ze strony górników Bitcoin po nagłówki gazet, wulgaryzmy, sztukę, muzykę i filmy, wraz z komunikatami o zawarciu małżeństw, narodzin dziecka czy nawet nekrologów.

To twórcze wykorzystanie najnowocześniejszego protokołu transakcyjnego naszych czasów z pewnością dostarczy w przyszłości historykom unikalnego artefaktu kulturowego. Nawet gdyby Bitcoin miałby umrzeć, pozostawiłby po sobie setki tysięcy kopii łańcucha bloków. Te wiadomości prawdopodobnie będą istnieć tak długo, jak ludzkość, a projekty takie jak Doomsday Blockchain i Messages from the Mines postawiły sobie za cel ich uwiecznienie.

W jaki sposób zostawić wiadomość na blockchainie Bitcoina?

Istnieje sześć sposobów kodowania komunikatów w blockchainie sieci Bitcoin. Najpopularniejszymi z nich jest wykorzystanie parametru coinbase i OP_RETURN. Termin coinbase odnosi się do transakcji, w której górnicy otrzymują BTC jako nagrodę za wydobycie nowego bloku. Informacje o tym, w jaki sposób przeprowadzić procedurę umieszczania wiadomości w łańcuchu bloków Bitcoina znajdziesz przykładowo pod niestepującymi adresami:

Lista jednych z najciekawszych wiadomości zakodowanych w Bitcoin

1. Nagłówek z Timesa w bloku Genesis

Najsłynniejsza wiadomość Bitcoina znajduje się w coinbase – części bloku, którą wypełnia górnik blockchain – pierwszego (a właściwie zerowego), historycznego bloku sieci.

wiadomość genesis bitcoin
źródło: blockchair

Blok 0 to już właściwie symbol. Dla kryptowalutowej społeczności oznacza on wejście w nową jakość procesów przekazywania wartości. Kojarzy się również z początkiem nowej ery informatyzacji i komunikacji w ogóle, dzięki zastosowaniu technologii łańcucha bloków. Symboliczności całemu wydarzeniu dodaje fakt, że blok 0 nazywany jest z Genesis, co oznacza „pierwszy”, „początek”.

Pierwsza transakcja w blockchain Bitcoina odbyła się 03 stycznia 2009 o godzinie 18:15 i skutkowała wydobyciem pierwszych w historii 50 BTC. Kolejny, drugi blok został wykopany sześć dni później, w piątek 09 stycznia 2009 roku. Współczesne wersje Bitcoina numerują Genesis jako blok 0, chociaż jego bardzo wczesne wersje zaliczały go jako blok 1.

Blok Genesis został włączony do Bitcoina najprawdopodobniej przez anonimowego twórcę protokołu, Satoshiego Nakamoto, i zawiera nagłówek z pierwszej strony The Times, 3 stycznia 2009 r. o treści: „Chancellor on brink of second bailout for banks.”.

Istnieją opinie, że fraza „second bailout for banks” (wolne tłum. druga subwencja dla banków”), sugeruje sprzeciw Nakamoto w stosunku do pozornie liberalnego systemu finansowego. To stwierdzenie możemy zatem postrzegać jako swoiste credo dla przeznaczenia Bitcoina do użytkowania. Wiemy przecież, że głównym powodem, dla którego Nakamoto stworzył Bitcoina było wyłączenie banków i pośredników z procesu przekazywania wartości.

Nagłówek odnosi się zatem do kolejnych prób ratowania brytyjskich banków w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r. Nakamoto chciał zapewne zwrócić tym samym uwagę na nową walutę peer-to-peer, która, jak miał nadzieję, pewnego dnia zastąpi niedoskonały system monetarny.

2. Wiadomość o halvingu Bitcoina w 2020 r.

Bitcoin podlega co cztery lata 50% redukcji w zakresie nagrody za wydobycie, w procesie znanym jako halving. Wydarzenie odbywa się według reguł, które zostały ustalone w kodzie Bitcoina; Nagrody za wydobycie są zmniejszane o połowę i często wiąże się to ze wzrostem ceny.

W przedostatnim bloku (629 999) przed halvingiem z maja 2020 roku, F2Pool postanowił oddać hołd genesis Bitcoina i uwiecznić informację o nowym nowym kryzys finansowym. Znalazł się w niej nagłówek z New York Times z 9 kwietnia 2020 r. o brzmieniu:

„NYTimes 09/Apr/2020 With $2.3T Injection, Fed’s Plan Far Exceeds 2008 Rescue”

W wolnym tłumaczeniu komunikat brzmi tak: „NYTimes 09 / kwi / 2020 Wraz z zastrzykiem 2,3 biliona $, plan pomocowy Fed znacznie przekracza ten z 2008”

wiadomość bitcoin blockchain 2020
źródło: blockchair


3. Julian Assange: „Were fine”

W 2016 roku na forum 8chan krążyły pogłoski, że założyciel Wikileaks Julian Assange nie żyje. W obawie przed tym, że jego konto na Twitterze zostało przejęte, Wikileaks zdecydowała się wypowiedzieć na falach Bitcoin:

assange bitcoin
źródło: needFUD

Korzystając z kilku różnych adresów Bitcoin należących do organizacji, Wiki Leaks opublikowała wiadomość: „were fine 8chan post fake.” Użytkownik Steemit kharn sporządził szczegółową analizę i dokumentację wiadomości (link).

To nie jedyny raz, kiedy Wikileaks skorzystała z łańcucha bloków Bitcoin do wysyłania wiadomości. Według Kena Shiriffa, osadzili również 2,5-megabajtowy plik na „Cablegate”, ich niesławny wyciek amerykańskich danych dyplomatycznych z 2010 roku oraz wiadomość dla twórcy Bitcoina: „Free speech and free enterprise! Thank you Satoshi!”

4. Hołd dla Lena Sassamana

Hołd dla kryptografa Lena Sassamana został umieszczony w blockchainie Bitcoina po jego śmierci przez deweloperów: Dana Kaminsky’ego i Travisa Goodspeeda.

wiadomość len sassaman
źródło: Messages from the mines

„We dedicate this silly hack to Len, who would have found it absolutely hilarious,” – napisali Kaminsky i Goodspeed w lipcu 2011 r., wkrótce po samobójstwie Sassamana.

Przy okazji warto nadmienić, że z osobą Lena Sassamana wiąże się doprawdy niesamowita historia, która ociera się o hipotezę, jakoby ten utalentowany deweloper miał być samym twórcą Bitcoina. Przeczytaj koniecznie:


Biblijne przesłanie chroniące przed „Znakiem Bestii”

Kiedy w styczniu 2020 r. wydobyto blok 666 666, ktoś zdecydował, że wymagana jest dodatkowa ochrona i zapisał w coinbase biblijne przesłanie.

Liczba 666, tak zwany „Znak Bestii”, wiąże się z Diabłem lub Antychrystem z biblijnej Apokalipsy. Przesłanie pozostawione w bloku Bitcoina, zgodnie z treścią wyjaśnienia zawartego w biblijnym przewodniku Bibref, może być interpretowane jako oznaczające życie dla dobra innych, byccie szczerym wobec siebie i pokonywanie zła dobrem – ukłon w stronę podstawowego etosu Bitcoina: sprawiedliwy, inkluzywny system monetarny dla wszystkich.

To oczywiście nie pierwsze odniesienie do religii, które zostało uwiecznione na blockchainie Bitcoina. Z umieszczania katolickich modlitw w łańcuchu bloków słynie Eligius. Komunikaty, które osadzał w blokach, wywoływały sporo kontrowersji.

To wszystko, jeżeli chodzi o powyższe opracowanie. Jeżeli znasz inne, ciekawe wiadomości zaszyte w czeluściach bitcoinowego blockchaina, daj znać zostawiając stosowny komentarz.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.