1500 BTC za 1 USD… Bitcoin daje drugą szansę?

29 359

W czasie, gdy cena bitcoina nadal rośnie, warto wykopać z mroków przeszłości dane historyczne, które w aktualnej sytuacji mogą wprowadzić w niemałe osłupienie. 1500 BTC za 1 dolara? Któż by nie chciał…

„DocumentingBTC” opublikował na Twitterze przypomnienie odnośnie pierwszego w historii miejcsa w Internecie, gdzie można było kupić BTC. We wspomnieniach opublikowanych 28 grudnia 2009 r. przez New Liberty Standard, zainteresowani kupujący zostali poproszeni o wysłanie wiadomości e-mail zawierającej liczbę bitcoinów, które zamierzają kupić..

W tym czasie, jedynym środkiem płatniczym dla odbiorców był PayPal. Pomiar kursu zależał od momentu inicjowania transakcji, a o północy czasu Greenwich (GMT) aktualizowano cenę. Co ciekawe, grubo ponad 1578 BTC można było kupić za zaledwie 1 dolara. Przy obecnym kursie rynkowym, wspomniane 1578 BTC byłoby warte ponad 76 milionów dolarów.

Stawka większa niż… bitcoin?

Wielu nowych sympatyków kryptowalut ubolewa nad straconą szansą na oszałamiające bogactwo. W 2014 roku popularna angielska piosenkarka i autorka tekstów Lily Allen przypomniała sobie, że w 2009 roku odrzuciła ofertę koncertu opiewającą na tysiące bitcoinów:

Według komentatora, który włączył się w dyskusję pod postem „Documenting BTCs”, brak portfeli elektronicznych spowodował, że proces uzyskiwania informacji o saldzie był niezwykle trudny:

„Sprawdzenie stanu konta było okrutnie żmudne i trudne. Musiałem wpisać długi kod z portfela papierowego… To był wtedy straszny ból wtedy, gdy nie było portfeli elektronicznych.”

Bitcoin daje drugą szansę?

Na koniec mały smaczek…

Pod koniec marca 2010 roku, niejaki „SmokeTooMuch” wystawił na Bitcointalk smakowitą (jak na dzisiejsze czasy oczywiście:)) ofertę sprzedaży. Zobaczcie:

cena bitcoina smoke too much
źródło: SmokeTooMuch – post na forum BitcoinTalk

tłumaczenie posta:

„Chcę tutaj zrobić mały eksperyment:

Chcę sprzedać na aukcji 10000 BTC, stawka początkowa to 50 USD.
(10 tys.BTC jest obecnie wartych ~ 65,50 USD)

Aukcja potrwa siedem dni. Zakończy się 6 kwietnia o 3:00 czasu niemieckiego (zwykle UTC + 1h, obecnie + 2h).
(aby sprawdzić prawidłowy czas, spójrz tutaj: http://www.weltzeituhr.com/laender/039_e.shtml)

Aby złożyć ofertę, musisz napisać w tym wątku tutaj i powiedzieć, ile licytujesz. Jedyny warunek: każda oferta musi być co najmniej 1 USD wyższa od poprzedniej.

Po zakończeniu aukcji skontaktuję się ze zwycięzcą w wiadomości prywatnej i wyślę mu 5000 BTC, a następnie poczekam, aż licytant prześle pieniądze na moje konto PayPal, a następnie wyślę pozostałe 5000 BTC.

Tak, dobrze czytasz. „Eksperyment” SmokeTooMuch dotyczył 10 0000 BTC po cenie wywoławczej 50 dolarów. To mniej więcej 0,005 dolara za 1 BTC.

Zastanawiasz się, jak skończyła się ta akcja? Spieszę zatem z odpowiedzią:

NIKT NIE KUPIŁ TYCH BITCOINÓW! N I K T!

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Przeczytaj:

Komentarze