Bitcoin Whitepaper ma dzisiaj urodziny! Satoshi Nakamoto opublikował manifest BTC dokładnie 15 lat temu

Bitcoin, największa i najstarsza kryptowaluta, która ponownie trafia na pierwsze strony gazet z powodu przekroczenia poziomu 35 000 USD, właśnie skończyła 15 lat. Podróż BTC rozpoczęła się, gdy enigmatyczna osoba lub grupa osób działająca(-ych) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzyła tzw. białą księgę Bitcoina, formalnie zatytułowaną „Bitcoin: a Peer-to-Peer Electronic Cash System” i zaprezentowała ją światu. Whitepaper posłużył za plan budowy dla całego ekosystemu skupionego wokół kryptowaluty Bitcoin i rozpoczęła formalnie wyścig zbrojeń w branży technologii blockchain.

Satoshi Nakamoto pokazał nam jak zwyciężać mamy

W białej księdze Satoshi Nakamoto opisał szczegółowo rewolucyjny charakter Bitcoina, wyjaśniając, w jaki sposób może on przekształcić światowy system finansowy i podkreślając jego fundamentalne odejście od tradycyjnych instytucji finansowych. Ten rewolucyjny aspekt Bitcoina jest często wymieniany jako jeden z najważniejszych wynalazków w ostatnim czasie, podobny do pojawienia się samego pieniądza.

Źródło: bitcoin.org

To, co sprawia, że podróż Bitcoina jest jeszcze bardziej niezwykła, to jego bardzo skromne początki. Kiedy został po raz pierwszy uruchomiony 3 stycznia 2009 r., wartość Bitcoina była bardzo niewielka i wynosiła zaledwie 0,0008 USD za jednostkę. Z biegiem lat doświadczył on jednak ogromnego wzrostu wartości, a cena BTC oscyluje obecnie w granicach 34 000 35 000 dolarów amerykańskich. Astronomiczny wzrost wartości uczynił Bitcoina niezwykle cennym i pożądanym przez inwestorów aktywem, a najwcześniejszych, dotychczasowych posiadaczy- multimilionerami.

Źródło: CMC

Zobacz też: Bitcoin prze na północ, pękła bariera 34 000 USD! BlackRock skupuje BTC? Nowe informacje o ETF

Bitcoin i jego perspektywy na przyszłość

Na początku swojego istnienia Bitcoin był postrzegany jako siła destrukcyjna, postrzegana z podejrzliwością, a nawet jako potencjalne zagrożenie dla tradycyjnych instytucji finansowych i stabilności gospodarczej. Jednak z biegiem czasu kryptowaluty zyskiwały sobie stabilnie nowych zwolenników, a sam Bitcoin centralnym punktem innowacji technologicznych i perspektywiczną przyszłością światowych finansów. Jego potencjał do przekształcenia krajobrazu finansowego i funkcjonowania jako cyfrowa alternatywa dla tradycyjnych walut doprowadziła do adopcji przez największych gigantów branżowych, a w niektórych przypadkach- przez całe rządy.

Jednym z czynników przyczyniających się do stałej aprecjacji wartości Bitcoina i potencjału przyszłego wzrostu jest koncepcja „halvingu”. Jest to zdarzenie, które zmniejsza tempo, w jakim nowe Bitcoiny są tworzone i dodawane do sieci poprzez ucinanie nagród za blok dla wydobywających kryptowaluty, co w przeszłości wiązało się ze znacznymi wzrostami cen samego BTC. W związku z tym wielu analityków kryptowalut przewiduje, że rynek jest cykliczny do odwołania, a Bitcoin może doświadczyć znacznego wzrostu cen w najbliższej przyszłości, chociaż istnieją różne opinie i prognozy dotyczące dokładnej trajektorii jego wartości. Najbliższy halving będzie miał miejsce w kwietniu 2024 r.

Okrągła rocznica Bitcoina nie przeszła bez echa w społeczności krypto. Paolo Ardoino, CEO Tethera i CTO giełdy Bitfinex życzył staruszkowi wszystkiego najlepszego, a do jego życzeń podłączyła się też masa innych osób.

Źródło: X (Twitter)

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze