Bitcoin wczoraj nie wytrzymał napięcia i spadł poniżej 27 000 $

Podwyżka stóp w USA spowodowała spadek Bitcoina poniżej 27 000 $

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych w środę. Było to w dużej mierze było zgodne z oczekiwaniami. Jednak decyzja ta wywołała falę zmienności na rynku kryptograficznym i na rynkach finansowych.

Przed ogłoszeniem komunukatu Fed, amerykańskie akcje były notowane wyżej w ciągu dnia i odnotowały skok w górę w miarę zbliżania się ogłoszenia, tylko po to, by spaść na minusy po konferencji prasowej przewodniczącego Fed Powella. Na zamknięciu rynków indeksy S&P, Dow i Nasdaq spadły odpowiednio o 1,65%, 1,63% i 1,60%.

Dane dostarczone przez TradingView pokazują, że po konsolidacji blisko 28 300 USD podczas porannej sesji, Bitcoin (BTC) wzrósł do maksimum 29 114 USD na krótko przed komunikatem Powella, a następnie gwałtownie odwrócił kurs i spadł poniżej poziomów wsparcia 28 000 USD i 27 000 USD, osiągając najniższy poziom 26 810 $.

Podczas gdy analitycy sugerowali, możliwy w krótkim czasie większy wzrost kursu Bitcoina to chyba to był jedynie ruch na nowy tegoroczny szczyt 29 114 USD.

Skutkiem decyzji Fed a może przede wszystkim komentarzy Powella może być przełamanie „raczkującego trendu wzrostowego” i umożliwienie niedźwiedziom przejęcia kontroli nad akcją cenową .

Konsolidacja po podwyżce stóp procentowych

Według analityków z Eight Global, ostatni wzrost ceny Bitcoina był wyrwaniem się z najdłuższego okresu akumulacji w historii.

„To pokazuje nam obecną siłę na rynku kryptograficznym, a tym samym zaufanie uczestników rynku” – napisali w porannej aktualizacji przed podwyżką stóp procentowych przez Fed.

„Obecnie BTC dotarł do silnej strefy oporu, a mianowicie do strefy 28,5-32,5 tys. dolarów. BTC nie przejdzie przez to łatwo, więc dla wielu jest to logiczne miejsce do zabezpieczenia zysków” – napisali analitycy.

„Jeśli BTC odwróci kierunek tutaj, są szanse, że zobaczymy korektę w kierunku starego szczytu. To strefa w okolicach 25-25,5 tys. USD zacznie wtedy służyć jako wsparcie.

Eight Global zauważyło, że jeśli Bitcoinowi uda się kontynuować konsolidację w strefie oporu, „są szanse, że ostatecznie się przebije i zbliży do 37-38 000 USD. Oznaczałoby to kolejny wzrost cen o ~25%.

Po ogłoszeniu Powella, założyciel Eight Global, Michaël van de Poppe, opublikował następujący tweet jako kontynuację porannej aktualizacji, mówiąc, że „oczekuje pewnej konsolidacji przed kontynuacją” na Bitcoinie.

Przeczytaj także : Fed podniósł stopy procentowe mimo kryzysu bankowego! Rynki w niepewności

Altcoiny w defensywie

Spadek Bitcoina mocno uderzył w rynek altcoinów, przy czym większość walut cyfrowych z pierwszej 200 spadła na minusy. Tylko kilku projektom udało się pozostać na zielonym obszarze. Wzrost o 12,76% zanotował iExec RLC (RLC) był najbardziej zauważalnym wzrostem w ciągu dnia, podczas gdy Gitcoin (GTC) odnotował wzrost ceny o 12,48%, a Blur (BLUR) zyskał 9,69%.

Ogólna kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi obecnie 1,16 biliona dolarów, a wskaźnik dominacji Bitcoina wynosi 46,2%.

Spektakularny powrót kursu Bitcoina do 28 000 $

Kiedy już w nocy ze środy na czwartek Bitcoin został spisany na straty jego kurs zawrócił i do popołudnia w czwartek odrobił środowe straty.

Jednak z pokonaniu oporu na 29 000 USD i przeskoczeniu wyżej najwyraźniej przeszkadza mu zauważalna w ostatnich dniach mocniejsza korelacja z indeksami akcyjnymi w USA po południu a z DAX-em rano.

Pozostaje mi w pamięci wypowiedź jednego z analityków z Eight Global, który stwierdził:

„Ostatnio liczba długim pozycji na kontraktach na BTC znacząca wzrosła a to oznacza, że będzie musiała zostać ZLIKWIDOWANA”.

Wczorajszy spadek nie zlikwidował wielu długich pozycji bo był za mały ale to może się jeszcze wydarzyć.

Ostrożności nigdy za wiele.

Może Cię zainteresuje :

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze