Bitcoin ETF zostanie zatwierdzony na dniach? Okno dla SEC zamyka się za tydzień

Jak twierdzą analitycy Bloomberg Intelligence, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma od dzisiaj osiem dni na ewentualne zatwierdzenie spotowego funduszu giełdowego (ETF) z Bitcoinem jako aktywem bazowym w ramach scenariusza grupowego. Termin upływa 17 listopada i to ostatnia szansa dla regulatora rynku jeżeli zechce, jak przewidywalni niektórzy, zaakceptować wszystkie aktywne wnioski o Bitcoin ETF za jednym razem w ramach gry fair play.

Bitcoin ETF może być tuż za rogiem

Analitycy Bloomberg Intelligence, Eric Balchunas i James Seyffart, podali ów komentarz w najnowszej notatce badawczej w Bloomberg Terminalu. Jej treść brzmi następująco:

„Krótkie okienko otwiera się 9 listopada dla SEC, aby potencjalnie zatwierdzić wszystkie 12 amerykańskich wniosków o Bitcoin ETF typu spot, w tym GBTC od Grayscale”. Nawet jeśli zatwierdzenie nie nastąpi w tym miesiącu, nadal uważamy, że istnieje 90% szans na zatwierdzenie do 10 stycznia 2024 r.

fot. X (Twitter)

Jest na co czekać

Amerykański regulator rynku od miesięcy bada wnioski wielu graczy instytucjonalnych którzy dotychczas złożyli na biurko SEC odpowiednią dokumentację na temat spotowego funduszu giełdowego, który, zdaniem wielu ekspertów, spowodowałby prawdziwą eksplozję w cenie Bitcoina i potencjalnie sprowadził na rynek dodatkowe setki miliardów dolarów kapitału. Inwestorzy są szczególnie zainteresowani wnioskiem giganta finansowego BlackRock, który sam jeden zarządza blisko dziewięcioma bilionami USD.

Zdaniem analityków, najprościej dla Komisji byłoby po prostu zatwierdzić wszystkie ww. wnioski jednocześnie w ramach niezagwarantowania żadnemu z graczy tzw. „prawa pierwszego poruszyciela”, a więc nienaturalnej przewagi konkurencyjnej. Trzech wnioskodawców: Hashdex, Franklin i Global X znajdują się co prawda w okresie indywidualnego zgłaszania uwag, Seyffart i Balchunas uważają jednak, że SEC może zdecydować się na priorytetowe potraktowanie pierwszych dziewięciu zgłoszeń. W tej grupie znajdują się następujące firmy: BlackRock, Grayscale, 21Shares & Ark, Bitwise, VanEck, Wisdomtree, Invesco & Galaxy, Fidelity i Valkyrie.

fot. X (Twitter)

Ten konkretny okres potencjalnego zatwierdzenia zyskuje na znaczeniu także po prawnym zwycięstwie spółki Grayscale 23 października, które utorowało formalną konwersję wartego 17 miliardów dolarów Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotowy ETF. Precedens, zdaniem większości obserwatorów, bardzo dobrze wróży wszystkim pozostałym wnioskodawcom oraz samemu Grayscale.

Zobacz też: Bitcoin, złoto czy gotówka? Cathie Wood ocenia zagrożenie deflacją. Listopadowe prognozy dla BTC

Jak kocha to poczeka

Balchunas i Seyffart dodają, że nawet jeśli SEC zdecyduje się odroczyć swoją decyzję w ww. okresie, nadal istnieje 90% szans, że co najmniej jeden spot Bitcoin ETF zostanie zatwierdzony do 10 stycznia 2023 roku. Wcześniejsze prognozy zawierały dużo mniej śmiałe miary prawdopodobieństwa, lecz sprzyjające znaki na niebie i ziemi sprawiały, że eksperci Bloomberg Intelligence systematycznie je rewidowali.

fot. Coinbase

Cena Bitcoina na moment powstawania tego tekstu wynosiła blisko 36 000 USD za sztukę i wybiła z ostatniego kanału konsolidacyjnego. Wielu uczestników rynku widzi w ostatnich ruchach najstarszej kryptowaluty omen nowej hossy, czemu wtórują bardziej szaleni gracze w tym sektorze: zarówno altcoiny jak i mem-coiny ruszają ostatnio mocno w górę.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze