Zostałeś oszukany? Posiadasz informacje, które mogą ustrzec innych przed stratą środków? Alarmuj!

888

Hossa na kryptowalutach to nie tylko cieszący portfel okres zysków, ale także czas żniw dla wszelkiej maści oszustów i naganiaczy. Masz podejrzenia odnośnie nieuczciwych praktyk w tym zakresie? Zostałeś oszukany? Ktoś próbował wyłudzić od Ciebie pieniądze na domniemaną – 100% „pewną” inwestycję w kryptowaluty? Alarmuj! Ostrzegaj innych!

Aby paść ofiarą oszustwa w świecie kryptowalut, często nie trzeba się nawet zbyt bardzo starać. W większości przypadków wystarczy być albo nowym adeptem tej branży albo po prostu bagatelizować i nie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożności, które mogą uchronić Ciebie i innych przed utratą środków.

Co może Ci się stać?

Aby przyciągnąć do siebie użytkowników kryptowalut, oszuści stosują wiele, coraz bardziej wyszukanych metod,

W grę wchodzić mogą działania takie, jak połączenia telefoniczne z nieznanych numerów,, podczas których nieznane firmy próbują namówić Ciebie na inwestycję np. w bitcoina. Możesz też otrzymywać maile – bardzo często z adresów bliźniaczo podobnych do oryginalnych domen np. operatorów portfeli sprzętowych lub z takich – które już same w sobie wyglądają na podejrzane.

Nierzadko pojawiają się również próby szantażu – pamiętajcie, aby nigdy – pod żadnym pozorem – im nie ulegać! Oto jeden z niedawnych przykładów, jak może wyglądać taka wiadomość:

źródło: Bithub

Wzrosty wartości kryptowalut „ośmieliły” też działalność botów pod postami na social mediach rodzimych i zagranicznych blogów i serwisów informacyjnych. Nam bynajmniej się nie upiekło. Kiedy widzisz pod postem taki komentarz, jak ten poniżej – w żadnym wypadku nie reaguj!

zostałeś oszukany

W obliczu powyższego, wspólnie z innymi redakcjami informowaliśmy i przestrzegaliśmy Was przed wpadnięciem w podobną pułapkę:

3 podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jesli mielibyśmy podać Wam podstawowe zasady, których przestrzeganie wpłynie na zwiększenie Waszego bezpieczeństwa w świecie kryptowalut, brzmiałyby one następująco:

1. Dbaj o swoją prywatność

Ujawniając komukolwiek i gdziekolwiek wrażliwe informacje na swój temat stajesz się tylko potencjalnym celem, ale dajesz przestępcom paliwo do napędzania coraz bardziej wyrafinowanych i skoncentrowanych ataków.

2. Chroń swoje cyfrowe aktywa

Nigdy nie ujawniaj nikomu kluczy prywatnych do swoich kryptowalut ani frazy odzyskiwania portfela. Jeżeli to zrobisz – najprawdopodobniej stracisz wszystkie swoje środki.

3. Nie ufaj – weryfikuj!

W czasie hossy pojawia się mnóstwo nowych firm, które oferują szybki zarobek przy minimalnym wysiłku i zaangażowaniu. Nie ufaj takim zapewnieniom, ponieważ – jak pokazuje historia – komunikaty tego typu zaskutkują najpewniej stratą. Zwróć uwagę, z kim robisz biznes – sprawdź dwa razy, podpytaj ludzi na forum, np. tutaj.

Padłeś ofiarą oszustwa? A może posiadasz informacje, które mogą ostrzec innych? Napisz do nas!

Dziękujemy Wam za wszystkie informacje o podejrzanych działaniach marketingowych w sektorze kryptowalut, które od czasu do czasu nadsyłacie do naszej redakcji. Jeżeli jesteście w posiadaniu informacji, które mogą uchronić innych członków społeczności przed byciem oszukanym lub – co gorsza – sam padłeś ofiarą oszusta – ostrzeż innych!

Skontaktuj się z nami opisując swoja sytuację na adres [email protected], a my zapoznamy się z tematem i nagłośnimy sprawę. Mamy nadzieję, że działając w ten sposób, uda nam się wspólnie uchronić wielu ludzi przed działaniami kryptowalutowych oszustów.

Podaj dalej!

Komentarze