Bitcoiny albo życie! Grożą Polakom napadem na dom a nawet śmiercią w zamian za BTC!

12 307

Nie milkną echa wczorajszych doniesień na temat wycieku danych z bazy użytkowników portfela sprzętowego marki Ledger. Dziś pojawiają się doniesienia o tym, że polscy bitcoinowcy otrzymują maile z pogróżkami. Przypadek?

W sieci pojawiła się informacja o mailach, które oszuści (o tym za chwilę) rozsyłają do naszych skrzynek pocztowych. Wiadomość przewija się w kilku lekko odmiennych wariantach, niemniej jednak przekaz pozostaje ten sam. Zobaczcie:

PAMIĘTAJ! Pod żadnym pozorem nie wysyłaj na ten, ani żaden inny adres w wiadomościach o podobnym tonie żadnych środków. TO ZWYKŁA PRÓBA WYŁUDZENIA!!!

To jasne, że po wycieku maili z bazy Ledgera, niektórzy mogą czuć się nieswojo. Co gorsza, nieuczciwi ludzie próbują wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść dopuszczając się stosowania gróźb karalnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Użytkownicy Reddit zgromadzili zestaw plików tekstowych, do których można uzyskać dostęp tutaj, aby sprawdzić, czy Twój mail znajduje się na liście. Przełączenie się do „widoku drzewa” i pobranie plików tekstowych i przeszukanie ich za pomocą klawiszy CTRL + F pod kątem wszelkich powiązanych szczegółów może zapewnić swoisty spokój ducha.

Z jednej strony dobrze, że opublikowano wczoraj listę adresów dotkniętych wyciekiem. Można było sprawdzić, czy nasz adres e-mail się na niej znajduje. Z drugiej jednak strony stało się to gotowcem dla oszustów, którzy bez cienia żenady wysyłają maile do ludzi. Powtórzę zatem raz jeszcze:

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

Z podobną praktyką oszustów, aczkolwiek dotykającą nieco innej branży, można spotkać się w kontekście używania kamerki w laptopie, czy telefonie. Spokojnie, to też zwyczajna, niestety praktykowana dość często, metoda na próbę wyłudzenia kryptowalut. Dla przypomnienia i ku przestrodze:

Więcej na temat wycieku danych wrażliwych z bazy Ledgera przeczytasz w poniższych wpisach:

  • https://bithub.pl/kryptowaluty/bezpieczenstwo/miliony-wrazliwych-danych-uzytkownikow-firmy-ledger-wycieklo-do-sieci/
  • https://bithub.pl/kryptowaluty/bezpieczenstwo/wyciek-z-ledger-ataki-zaczely-sie-na-dobre-ledger-nie-zamierza-brac-odpowiedzialnosci/
Komentarze