Stracił dostęp do 2,6 BTC wartych blisko 100 000 USD…

10 035

Użytkownik bitcoina stracił prawie 100 000 USD w BTC podczas transferu portfela na nowy komputer.

Użytkownik Onnar opublikował informację o tym że utracił dostęp do 2,6 bitcoina (BTC) – około 96 400 USD – podczas próby przeniesienia portfela na nowy komputer zakupiony w okresie świątecznym. Onnar stwierdził, że sformatował dysk swojego starego systemu bez sprawdzenia, czy menedżer haseł nadal zawiera hasło potrzebne do uzyskania dostępu do kluczy prywatnych.

„Idę do swojego menedżera haseł, żeby go złapać i… go tam nie ma” – napisał Onnar. „Nigdzie nie ma wzmianki o haśle BTC. Spędzam następne 30 minut na ponownym sprawdzaniu i znowu sprawdzam, ale go tam nie ma”.

Użytkownik przyznaje, że to w 100% jego wina, ponieważ przed wyczyszczeniem dysku nie potwierdził, że pliki będzie można odszyfrować. Onnar twierdzi, że hasło zostało skopiowane do menedżera haseł, ale nie zostało automatycznie zapisane.

„Spędziłem półtora tygodnia, przeglądając wszystkie pozostałe pliki i notatki na dysku, nigdzie nie ma hasła”.

Wielu użytkowników Reddita wykazało empatię w kontekście trudnej sytuacji Onnara, reagując opowieściami o własnych błędach, które popełnili w kontekście braku bezpiecznego przechowywania kryptowalut i zwyczajnej nieuwagi. Niejaki notmattdamon1 powiedział, że „stracił dużo mniejszą kwotę w podobny sposób” i przez wiele tygodni był na siebie zły.

Inni zainspirowali dyskusję, jak uniknąć podobnych wypadków w przyszłości:

„Obecnie standardem jest używanie portfela sprzętowego i zapisywanie seeda na papierze lub metalowej płytce” – skomentował bjman22. „Z oczywistych powodów, takim standardem nie jest szyfrowanie frazy odzyskiwania w pliku komputerowym”.

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Błędy w zakresie zabezpieczania kryptowalut są niestety dość powszechne. W zeszłym roku, bitcoinowy krytyk, Peter Schiff, wyznał, że utracił dostęp do swoich zasobów kryptograficznych po pomyleniu kodu PIN portfela z hasłem.

Tuż przed świętami, użytkownik Chainlink przypadkowo wysłał 50000 USD w LINK na inteligentny kontrakt, który nie obsługiwał tokena. Był jednak w stanie odzyskać 20% swoich strat po tym, jak społeczność kryptowalut wysłała mu 11000 USD za pośrednictwem serwisu Aavegotchi.

Warto, żeby każdy z nas przeczytał poniższy wpis:

Komentarze