Podszywają się pod Elona Muska. Nie daj się nabrać!

Oszuści podszywają się pod Elona Muska i inne znane postaci świata kryptowalut, oszukując naiwnych inwestorów. Liczby są zatrważające…

Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (FTC) stwierdziła, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ​​działalność i zyski oszustów znacząco wzrosły znacząco. Wraz z tym faktem wzrosła również liczba kont, które w rozmaitych mediach podszywają się pod znane osobistości ze świata aktywów cyfrowych, w tym (najchętniej i najczęściej) pod szefa Tesli – Elona Muska.

7000 oszukanych w ciągu 6 miesięcy

W opublikowanym wczoraj raporcie czytamy, że oszustwa inwestycyjne oparte o kryptowaluty wzrosły gwałtownie w październiku 2020 r. w czasie, gdy pogłębiły się skutki pandemii koronawirusa. W ciągu następnych sześciu miesięcy, prawie 7000 osób zgłosiło łączną stratę w wysokości ponad 80 milionów dolarów w wyniku oszustw związanych z aktywami cyfrowymi.

oszustwa oparte o kryptowaluty
źródło:ftc.gov

Ponad 2 miliony dolarów na kontach oszustów podszywających się pod Elona Muska

FTC zauważa, że ​​wiele kradzieży wynikało z oszustw polegających na popularnych schematach giveaway, w których oszuści udają celebrytów lub osoby mające wpływ na kryptowaluty i składają obietnice bez pokrycia w zakresie domniemanego pomnożenia kryptowalut, które naiwni ludzie przesłaliby na adres ich portfela. W ciągu ostatnich 6 miesięcy, na konta oszustów podszywających się pod Elona Muska trafiły środki cyfrowe o wartości ponad 2 milionów dolarów.

Dane pokazują ogólny wzrost strat związanych z oszustwami o około 12x licząc rok do roku. Mediana strat zgłaszanych przez ofiary również wzrosła o prawie 1000% do 1900 USD w ciągu 12 miesięcy.

Oszustwa „na DOGE”

11 maja Business Insider (BI) poinformował, że oszuści wykorzystali również pojawienie się prezesa Tesli w programie Saturday Night Live 8 maja, aby zgarnąć DOGE o wartości 5 milionów dolarów.

FTC podała również informację, że oszuści organizują fałszywe transmisje na żywo w YouTube, kierowane do widzów wyszukujących hasło „Elon Musk SNL”. Te fałszywe transmisje promowały linki do fałszywych stron internetowych, które widzowie mogliby rzekomo odwiedzić, aby odebrać Dogecoin. Komunikat jednego z cytowanych przez BI oszustów miał brzmieć: „Elon Musk przeznaczył 500 000 000 DOGE, aby rozesłać je wszystkim posiadaczom DOGE. Każdy może coś dostać, po prostu odwiedź witrynę”.

Ofiary proszono o przesłanie DOGE na wskazany adres. Obietnicą złożoną naiwnym było rzekome podwojenie przetransferowanej kwoty. W niedzielę 9 maja FTC zidentyfikowała fałszywe adresy, na które wpłynęło około 9,7 miliona DOGE o wartości 5 milionów dolarów.

FTC zauważyła, że ​​osoby w wieku od 20 do 49 lat są pięć razy bardziej skłonne do zgłaszania utraty pieniędzy w wyniku oszustw inwestycyjnych opartych o w kryptowaluty niż przedstawiciele starszych grup wiekowych. Osoby w wieku 20 i 30 lat straciły w ciągu sześciu miesięcy więcej pieniędzy na oszustwach inwestycyjnych niż na jakiejkolwiek innej formie oszustwa. FTC dodaje, że ponad połowa tych strat związana jest z oszustwami inwestycyjnymi związanymi z sektorem kryptowalut.

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze