„Tesla S za 5 BTC” – nie daj się nabrać!

2 621

Rośnie liczba przypadków prób oszustw związanych z tym, że znane osobistości rzekomo rozdają bitcoiny. Takie nieuczciwe praktyki pojawiają się jak grzyby po deszczu zwłaszcza teraz, gdy wraz z pandemią koronawirusa wzrosło bezrobocie i mamy do czynienia z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. W sieci, zwłaszcza na YouTube, cały czas pojawiają się nowe filmy z cyklu „5000 BTC giveaway”. Ostrzegamy: to oszustwo!

Jak działa scam „5000 BTC giveaway”?

W filmach pojawia się następujące wyjaśnienie:

„Aby wziąć udział, wystarczy wysłać między 0,1 BTC na 20 BTC na wskazany adres, a my natychmiast odeślemy Ci między 0,2 BTC do 40 BTC na adres, z którego je wysłałeś”.

Oszustwo polega więc na tym, że „im więcej BTC wyślesz, tym więcej bitcoinów otrzymasz”. Twórcy filmów podkreślają, że „w całej akcji możesz wziąć udział tylko raz”. Oto przykład:

Zrzut ekranu wideo z YouTube’a z wywiadem z przewodniczącym Virgin Galactic Chamathiem Palihapitiya i oszustwem polegającym na rozdawaniu 5000 BTC. Wywiad był w rzeczywistości powtórką wywiadu Palihapitiya z Coinsummit, który miał miejsce kilka lat temu.

Na każdym filmie tego typu wyświetla się adres bitcoin i adres URL strony internetowej zawierającej dodatkowe informacje. „Wierzymy, że blockchain i bitcoin sprawią, że świat stanie się bardziej sprawiedliwy i otwarty. Obecny system finansowy jest przestarzały” – czytamy na stronie oszustwa:

„Aby przyspieszyć proces masowej adopcji kryptowalut, zobowiązaliśmy się do rozdania w sumie 5000 bitcoinów”.

Żeby tego było mało, w opisie „akcji” pojawia się informacja o rzekomym „bonusie”: „Jeśli wyślesz 5+ BTC, otrzymasz z powrotem 10+ BTC + 50% bonusu”.

Youtube zablokował już wiele takich oszustw. Niestety co jakiś czas pojawiają się nowe przypadki. Aktualnie w sieci można znaleźć co najmniej cztery przypadki scamu, w którym Palihapitiya „rozdaje” bitcoiny.

Elon Musk nie rozdaje BTC!

Inny przypadek bitcoinowych oszustw wykorzystuje osobę i popularność Elona Muska – CEO Tesli. Witryna podszywająca się pod platformę Medium wciąż pojawia się pod różnymi adresami URL. Przedstawia się jako oficjalna strona internetowa rozdawnictwa BTC i ETH Elona Muska. Oszuści promują oszukańcze rozdawnictwo na różnych platformach społecznościowych, takich jak Twitter i Reddit. W praktyce, po jakimś czasie ta sama witryna zostaje przeniesiona pod inny adres URL, a poprzednia nazwa domeny przestaje być dostępna.

Na stronie oznaczonej tą grafiką znajdują się informacje, że jest to oficjalna witryna giveaway BTC i ETH Elona Muska. To jest oszustwo.

Na stronie czytamy:

„Nasz dział marketingu tutaj w siedzibie Tesli wpadł na pomysł: zorganizować specjalne wydarzenie dla wszystkich fanów kryptowalut… Jeśli chcesz wziąć udział, jest to naprawdę proste” – napisali oszuści. „Jeśli wyślesz 5 BTC lub 100 ETH, otrzymasz główną nagrodę: zupełnie nowy Tesla Model S Performance […] z dostawą. Wyślij mi wiadomość na Twitterze, jeśli to zrobiłeś, a my zorganizujemy dostawę tak szybko, jak to możliwe”.

Witryna zawiera również dwa „oficjalne” linki, które pozwalają odwiedzającym uzyskać „darmowe” bitcoiny i ethereum.

Giveaway takie jak te przedstawione powyżej, to nic innego, jak oszustwa. Znani i bogaci inwestorzy bardzo często wypowiadają się o bitcoinie jako o jednym z możliwych środków dywersyfikacji portfela w dobie kryzysu. Żaden z nich nie oferuje jednak rozdawnictwa BTC w tak perfidny i oszukańczy sposób.

Podsumowując: każda witryna czy film, w którym znajduje się obietnica podwojenia BTC, które wyślesz na wskazany adres, jest oszustwem!

Poza tym – to już na rozluźnienie (:)), trudno, żeby Elon Musk rozdawał takie ilości BTC, skoro – jak sam deklaruje – posiada ich doprawdy niewiele…

Komentarze