Chińczycy wyłudzili 100 mln AUD

4 016

Władze Australii powiadomiły, że czterej chińczycy mieszkający w Sydney oszukiwali ludzi dzięki zorganizowanemu syndykatowi przestępczemu. Prowadzili oszustwa związane z handlem walutami i kryptowalutami, kradnąc łącznie ponad 100 milionów dolarów australijskich na całym świecie.

Chińczycy oszukiwali Amerykanów

Większość ofiar masowego oszustwa ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Jednak oszuści działali ze swoich baz w Australii. Śledztwo i aresztowania przeprowadzone przez władze australijskie miały miejsce po tym, jak tajne służby Stanów Zjednoczonych (USSS) powiadomiły o australijskich powiązaniach z siedzibą w USA w sierpniu 2022 r.

W piątek czterech mężczyzn – dwóch 19-latków, jeden w wieku około 20 lat i drugi w wieku 27 lat – zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa. Każdy z nich miał powiązania ze spółkami zarejestrowanymi przez Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) w celu uwiarygodnienia legalnego wyglądu oszukańczych operacji. Założyli także konta bankowe do prania nielegalnych dochodów.

Dwóch z czterech aresztowanych obywateli Chin zostało zatrzymanych na lotniskach, podczas próby ucieczki z Australii do Hongkongu z biletem lotniczym w jedną stronę.

Oprócz aresztowań władze australijskie przejęły 22,5 miliona dolarów australijskich przechowywanych na 24 kontach bankowych rzekomo powiązanych z przestępczym syndykatem.

Wyrafinowana metoda oszustwa

Sprawcy przeprowadzili wysoce wyrafinowane oszustwo i wykorzystali legalne elektroniczne platformy transakcyjne do oferowania oszukańczych usług. Obawy związane z wykorzystywaniem przez oszustów legalnych platform handlowych pojawiły się również, gdy Apple na początku tego roku zakazał dwóch aplikacji MetaQuotes w App Store.

Australijska policja federalna wyjaśniła, że oszuści wykorzystali mieszankę wyrafinowanej inżynierii społecznej, aby zdobyć ofiary. Atakowali ofiary na portalach randkowych, przez strony z ofertami pracy i platformy do przesyłania wiadomości, zanim przedstawili nieuczciwe możliwości inwestycyjne. Ofiary były kierowane zarówno do oszukańczych, jak i legalnych aplikacji inwestycyjnych. Operatorzy oszukańczych platform pokazywali zmanipulowane dane rynkowe, aby zachęcić ofiary do dalszych inwestycji.

Oszustwa obecne na całym świecie

Oszustwa inwestycyjne szerzą się na całym świecie. Według danych zebranych przez Scamwatch, sami Australijczycy stracili ponad 158 milionów dolarów australijskich na takich oszustwach w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku.

PRZYPOMINAMY!

Zachowaj najwyższą ostrożność, jeśli jakieś osoby próbują sprzedać Ci usługi finansowe lub inwestycyjne przez Internet lub telefon. Przestępcy są bezwzględni i nie cofną się przed niczym, aby zabrać cudze pieniądze. Powstrzymaj się od inwestowania w waluty obce, kryptowaluty lub inwestycje spekulacyjne z ludźmi, których spotkałeś tylko w środowisku online. Jeśli nie masz pewności, zasięgnij opinii profesjonalisty osobiście.
Komentarze