Warren i Smith: czy FED rozliczy banki z kryptowalut?

1 521

Amerykańscy senatorowie Elizabeth Warren i Tina Smith domagają się od Rezerwy Federalnej i innych amerykańskich organów nadzoru finansowego rozliczenia działalności banków w zakresie kryptowalut i powiązań z branżą po implozji giełdy kryptowalut FTX.

Senatorowie Warren i Smith chcą wyjaśnień

Prawodawcy napisali w czwartek do szefów Fed, Federalnego Funduszu Ubezpieczeń Depozytów Korporacyjnych (FDIC) oraz do Biura Kontroli Walut wnioski o raporty na temat działań. Wyrazili ponadto zaniepokojenie zaistniałą sytuacją:

Piszemy, aby wyrazić zaniepokojenie… i zapytać, jak wasza agencja ocenia ryzyko dla banków i systemu bankowego związane z tymi relacjami?

Ponadto obaj Demokraci z Senackiej Komisji Bankowej zdają się być zdziwieni, jak bardzo świat kryptowalut przenika do tradycyjnego sektora finansowego. Nie kryją, że sytuacja mająca miejsce po upadku FTX mocno naruszyła stabilny jak się dotąd zdawało spokój na rynkach.

Podczas gdy system bankowy był jak dotąd względnie nietknięty przez ostatni krach kryptowalut, upadek FTX pokazuje, że kryptowaluty mogą być bardziej zintegrowane z systemem bankowym, niż są tego świadomi regulatorzy.

W listach poproszono o szczegółowe informacje na temat nadzoru banków nad handlem kryptowalutami i pożyczkami dla firm kryptograficznych oraz zapytano, czy organy regulacyjne planują przeprowadzić przegląd relacji firm kryptograficznych z bankami. Dali regulatorom dwa tygodnie na ustosunkowanie się do ich żądań.

Ustawodawcy rozpoczęli dochodzenia w branży kryptowalut po upadku firmy FTX z siedzibą na Bahamach, która złożyła wniosek o upadłość w zeszłym miesiącu po zniknięciu co najmniej 1 miliarda dolarów środków klientów.

Rola Silvergate Bank w aferze FTX

Ponadto senator Warren zażądała od Silvergate Bank odpowiedzi na temat jego relacji biznesowych z FTX. Silvergate jest jednym z niewielu amerykańskich banków, które pozwalają klientom przenosić dolary na giełdy kryptowalut. FTX i powiązane firmy, takie jak Alameda Research, miały 20 kont Silvergate.

Jeśli chodzi o oferowanie usług bankowych społeczności kryptograficznej, Silvergate Bank miał kartę asa: poparcie Sama Bankmana-Frieda.

Życie jako firmy kryptograficznej można podzielić na okres przed Silvergate i po Silvergate”, powiedział Bankman-Fried w referencji, która niedawno pojawiła się na stronie internetowej Silvergate Bank. „Trudno przecenić, jak bardzo zrewolucjonizował bankowość dla firm blockchain”.

Teraz, gdy miliardy dolarów zniknęły z kasy bankrutującego FTX , hołd Bankmana-Frieda zniknął ze strony internetowej Silvergate. Zdaje się, że rola Silvergate jako bankiera FTX i innych podmiotów Bankmana-Frieda Alanowi Lane’owi, dyrektorowi naczelnemu, spędza sen z powiek. A o ból głowy przyprawia akcjonariuszy publicznych instytucji.

Elizabeth Warren, demokrata z Massachusetts i członek senackiej Komisji Bankowej, oraz dwóch republikańskich kolegów wysłało Lane’owi i Silvergate prośbę o informacje na temat relacji banku z FTX i podmiotami Bankman-Fried.

W tygodniach, które minęły od szokującego upadku FTX, wciąż pojawiały się nowe i niepokojące zarzuty dotyczące praktyk biznesowych firmy, w tym doniesienia, że ​​pan Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 miliardów dolarów środków klientów dla Alameda Research, aby finansować „ryzykowne zakłady”, naruszając zarówno amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych, jak i warunki świadczenia usług przez FTX. Jesteśmy zaniepokojeni rolą Silvergate w tych działaniach z powodu doniesień sugerujących, że Silvergate ułatwił transfer środków klientów FTX do Alameda.
Komentarze