Apple w tarapatach: czy branżowy gigant blokował konkurencję swoimi aplikacjami kryptograficznymi?

Członkowie Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy przepisy App Store mogą utrudniać działanie konkurencyjnych względem Apple firm.

Gus Bilirakis i Jan Schakowsky wystosowali oficjalny list do dyrektora generalnego Apple Tima Cooka w sprawie obaw związanych ze sklepem App Store i potencjalnym wpływem jego wytycznych na powstające technologie, takie jak blockchain i niewymienialne tokeny (NFT). Pismo zawiera prośbę o informacje na temat tego, czy wytyczne App Store mogą nieumyślnie utrudniać postęp i rozwój najnowocześniejszych technologii.

Uzasadnione obawy

Bilirakis i Schakowsky zaobserwowali pewien specyficzny wzorzec w podejściu Apple do wytycznych App Store. Ich zdaniem firma pozornie wykorzystywała i jednocześnie ograniczała funkcjonalność aplikacji kryptograficznych. Działanie to było możliwe poprzez nakaz wydania wersji „lite”, co zarówno generowały zyski dla Apple, jak i zmniejszały ogólną użyteczność aplikacji.

Jako przykład takiego działania politycy wymienili przypadek „Axie Infinity” – internetowej gry wideo opartej na tokenach i wydanej przez wietnamskie studio Sky Mavis.

Wysyłając list prawodawcy wyrazili swe obawy dotyczące potencjalnych negatywnych konsekwencji polityki Apple dla pozycji Stanów Zjednoczonych w zakresie nowych technologii. Przewodniczący i członek podkomisji ds. innowacji, danych i handlu zwrócili uwagę, że chociaż Apple uzasadnia te ograniczenia jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, istnieją powszechne obawy, że firma może wykorzystywać App Store jako narzędzie do tłumienia konkurencji.

Zobacz też: Gigant branży kryptowalutowej wchodzi na kolejny europejski rynek

Pora przyjrzeć się temu, co robi Apple

Bilirakis i Schakowsky podkreślili, jak ważne jest, aby Kongres zrozumiał wytyczne App Store i ocenił, w jakim stopniu mogą one utrudniać innowacje. „Nasza podkomisja pozostaje zaangażowana w promowanie pełnej przejrzystości i zapewnienie, że Big Tech zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zachowania monopolistyczne” – dodali.

Ustawodawcy stwierdzili, że zamierzają stworzyć równe szanse w branży, aby technologie tworzone w USA mogły nadal się rozwijać. Warto podkreślić, że to nie pierwsza ich tego typu inicjatywa – wcześniej napisali już podobny list do Apple w sprawie polityki App Store dotyczącej TikTok i innych aplikacji pochodzących z Chin.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze