Analitycy obniżają rating kryptowaluty z Top15. Powód: 170 milionów dolarów w tokenach trafi na rynek w maju

K33, firma badawcza zajmująca się blockchainem, usunęła Avax, natywny token blockchainu Avalanche, ze swojej listy najbardziej obiecujących tokenów. Decyzja ta została podjęta ze względu na spodziewaną presję inflacyjną i koncentrację własności w sieci kryptowaluty w świetle nadchodzącego wydarzenia polegającego na odblokowaniu tokenów z rundy inwestycyjnej. 28 maja ma zostać odblokowanych około 9,5 milionów tokenów AVAX, wartych w obecnych cenach ponad 168 milionów dolarów. Stanowi to ponad 3% podaży w obrocie.

Ogromny ładunek tokenów AVAX trafi na rynek w maju. Cena kryptowaluty może ucierpieć

K33, firma badawcza zajmująca się blockchainem, usunęła Avax ze swojego indeksu K33-Vinter. Indeks składa się z najbardziej obiecujących tokenów wśród 30 najpopularniejszych aktywów kryptowalutowych. Avax został usunięty ze względu na obawy dotyczące jego spodziewanej presji inflacyjnej i koncentracji własności. Ponowna ocena tych czynników doprowadziła do niższego wyniku inflacji i koncentracji własności, co spowodowało wykluczenie Avax z indeksu.

W raporcie podano, że 28 maja planowane jest odblokowanie 9,5 milionów tokenów AVAX. Monety te są obecnie warte ponad 168 milionów dolarów. Odblokowanie tak znacznej ilości tokenów może potencjalnie doprowadzić do zwiększonej presji sprzedażowej i negatywnie wpłynąć na wycenę Avalanche.

Zobacz też: Ripple sprzedało tokeny XRP o wartości 360 milionów dolarów w I kwartale 2023 r.

W raporcie wspomniano, że znaczna liczba tokenów AVAX, ponad 361,25 mln tokenów, jest nadal zablokowana. Te zamrożone tokeny będą stopniowo uwalniane w ciągu najbliższych siedmiu lat, a ostatnia partia ma zostać odblokowana 20 października 2030 roku. Odblokowanie tych tokenów będzie następować stopniowo, przyczyniając się do wzrostu obiegowej podaży monet AVAX z czasem.

Avalanche to zdecentralizowany ekosystem i sieć do uruchamiania aplikacji DeFi i wdrożeń blockchain dla przedsiębiorstw. Oferuje takie cechy jak niskie opóźnienia, wysoką przepustowość i niskie opłaty transakcyjne. Sieć zyskała popularność i przyciągnęła głośne projekty DeFi, takie jak Aave, Curve Finance i Chainlink. Według platformy analitycznej DeFiLlama, Avalanche znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych platform dla smart kontraktów, z ponad 825 milionami dolarów łącznej wartości zablokowanej (TVL, Total Value Locked – przyp. red.)

Cena AVAX wynosi aktualnie ok. 17,59 USD. Wartość tokena doświadczała dynamicznych wahań, spadając o ponad 87% od swojego dotychczasowego maksimum wynoszącego 144,96 USD w listopadzie 2021 roku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze