Vitalik Buterin aktualizuje harmonogram Ethereum 2.0 w fazie 1

Vitalik Buterin zaktualizował harmonogram Ethereum 2.0, potwierdzając, że sharding jest nadal istotną częścią aktualizacji.

W niedawnym tweecie Vitalik Buterin potwierdził, że sharding nie został anulowany i że skalowanie z funkcjami shardingu będzie możliwe w fazie 1. Nie podał jednak dokładnej daty, kiedy te funkcje miałyby zostać ostatecznie wdrożone. Harmonogram Ethereum 2.0 w zakresie zmian przedstawia się aktualnie następująco:

Boom na DeFi spowodował, że średnie opłaty transakcyjne w Ethereum wzrosły. To sprawia natomiast, że dla większości użytkowników sieć była zbyt wolna i przede wszystkim droga. W obecnym stanie Ethereum nie może skalować się, aby sprostać wymaganiom. Do przetwarzania danych poza głównym łańcuchem potrzebne są zatem protokoły innych firm.

harmonogram ethereum 2.0 opłaty transakcyjne
średnia wartość opłat transakcyjnych w sieci Ethereum; źródło: BitInfoCharts

„Kosmiczne przyspieszenie”

Buterin nadal twierdzi, że faza 0, która zapoczątkuje konsensus Proof of Stake, „nadejdzie wkrótce”. Faza 0, nazwana Beacon Chain, nie wprowadzi jednak żadnych ulepszeń skalowania, ponieważ mają one zostać włączone do Fazy 1.

Podsumowując obecny stan sieci, Buterin stwierdził, że Ethereum może obsłużyć 15-45 transakcji na sekundę. Rollupy (technologia 2 warstwy sieci stosowana do skalowania), które już działają, zwiększają to 100x. Sharding z łańcuchami bocznymi zapewni 64-krotny wzrost. Zbierając to wszystko do kupy, Ethereum może teoretycznie przyspieszyć o 6400 razy.

Może Cię zainteresować:


Komentarze