TRON | Hack, który wstrzymał produkcję nowych bloków

1 297

Dziś rano, podczas rutynowej aktualizacji, ktoś zaatakował sieć TRON. W efekcie ataku, produkcja nowych bloków w sieci została zatrzymana. Przez kilka godzin nie były przetwarzane żadne transakcje…

Prezes TRON, Justin Sun, opublikował 2 listopada krótki tweet, w którym stwierdził, że sieć TRON „wróciła do normalności”. Zachęcał jednocześnie użytkowników do aktywności w ramach sieci. Później potwierdził, że sieć rzeczywiście została zaatakowana:

Atak na TRON trwał około trzech godzin

Sun oświadczył, że złośliwe transakcje zostały zainicjowane przez kontrakt, który skorzystał z upoważnienia udzielanego przez dewelopera. Zaufany delegat TRON odpowiedzialny za prowadzenie ksiąg i sprawdzanie poprawności transakcji, został zmuszony do wstrzymania produkcji nowych bloków podczas ataku.

Użytkownik ze społeczności TRON napisał podczas ataku post, w którym stwierdził, że sieć nie działa, a inni użytkownicy to potwierdzili.

Atak trwał około trzech godzin, od 23:14 w niedzielę 1 listopada do 02:40 dziś rano. Zdaniem Suna, atakujący próbowali zarobić na wyłączeniu sieci.

Sun dodał, że „dane w łańcuchu pozostają nienaruszone, a zasoby użytkowników są całkowicie bezpieczne”.

Cena TRON spada po ataku

Pomimo tych zapewnień, po ogłoszeniu Suna, cena TRX spadła o prawie 3%:

źródło: CoinGecko

Fundacja TRON nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia na temat ataku. Społeczność została poinformowana o tym fakcie wyłącznie w formie tweeta Suna.

Przez lata projekt był przedmiotem różnych kontrowersji, często wynikających z działań prowadzonych w mediach społecznościowych. Lider projektu blockchain twierdził nawet, że możliwości TRON przekraczają możliwości Ethereum, co spotkało się z krytyką ze strony ekspertów branżowych.

TRON został również oskarżony o plagiat whitepapera Ethereum wraz z kodem z innych projektów. Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, potwierdził te zarzuty z pomocą niezależnych ekspertów ds. bezpieczeństwa.

W świetle nieco chwiejnej reputacji projektu w społeczności, nastroje rynkowe będą prawdopodobnie nadal odzwierciedlać niepewność, dopóki szczegóły dotyczące ataku nie zostaną w pełni ujawnione.

Komentarze