Pule stablecoinów. Kolejny bastion DeFi?
Co bezpieczne, tanie pule denominowane stablecoinami, mogą zrobić dla sektora DeFi?
Coraz większy wpływ stablecoinów
W chwilach takich jak ta, kiedy powody stojące za takim a nie innym price action kryptowalut rozmywają się nieco w korowodzie przesłanek, analitycy potrafią dość często zidentyfikować sygnały nowych trendów.
Okazuje się, że stablecoiny stają się coraz chętniej wykorzystywane na arenie zdecentralizowanych finansów (DeFi) przez wzgląd na odporność, jaką wnoszą do sektora, zwłaszcza, że protokoły, które są bardziej zależne od aktywów powiązanych z dolarem, nadal oferują posiadaczom tokenów możliwości rentowności o niskim ryzyku w naznaczonych dużymi wahaniami okresach na rynku.
Ewentualnych dowodów na rosnący wpływ stablecoinów można doszukać się w różnicy między spadkiem ceny etheru (ETH) a całkowitą wartością zablokowaną w smart kontraktach.
Biorąc pod uwagę, że większość rynku kryptowalut odnotowała spadki cen na równi z tym, czego doświadczył ether, fakt, że TVL DeFi spadła w stopniu procentowo mniejszym niż cena etheru,potwierdzać może jedną z natywnych cech stablecoinów – czyli ich stabilność w okresach największych wahań.
Kapitalizacja Stablecoin wzrasta dziesięciokrotnie
Całkowita ilość stablecoinów dostępnych na rynku wzrosła w ciągu ostatniego roku gwałtownie z poziomu poniżej 15 miliardów dolarów do ponad 113 miliardów dolarów. Na czele powyższego trendu stały oczywiście Tether (USDT) i USD Coin (USDC), przynosząc im zwiększony poziom płynności protokołów DeFi.
Najlepsze stablecoiny są zawarte w dużym odsetku par puli płynności (LP) dostępnych na platformach DeFi, a także są dołączane jako samodzielny token, który użytkownicy mogą wpłacać na protokoły, takie jak Aave, w celu uzyskania zysku. To dodatkowo czyni je integralną częścią rozwijającego się ekosystemu DeFi.
Stablecoiny doprowadziły w rzeczywistości do stworzenia wyspecjalizowanego podzbioru protokołów DeFi, które skupiają się na yield farmingu i zapewniają inwestorom bezpieczniejszy sposób na zarabianie przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.
Na początku manii DeFi protokoły przyciągały nowych użytkowników i depozyty, oferując wysokie zyski, które zazwyczaj były wypłacane w natywnym tokenie protokołu. Większość tokenów DeFi spadła jednak o co najmniej 75% od swoich historycznych maksimów. Zgodnie z danymi Messari, wiele zysków o których użytkownicy sądzili, że zostały osiągnięte dzięki stakingowi i zapewnianiu płynności, po prostu wyparowało.
Płynność stablecoinów
Powstanie udanych protokołów skoncentrowanych na stablecoinach, takich jak Curve Finance, która jest zdecentralizowaną giełdą, wykorzystującą zautomatyzowanego animatora rynku do zarządzania płynnością, wraz z działaniem platform takie jak Yearn.finance, Convex Finance i Stake DAO są oznakami walki o jak najlepsze zachęty dla użytkowników.
Dostarczanie stablecoinów do Curve lub płynności w ramach par z USDC, USDT zaczyna działać na zasadzie konta oszczędnościowego, tyle że na blockchainie. Wiele z najlepszych protokołów, w tym trzy wymienione powyżej, oferuje średnio od 10% do 30% zysków dla depozytów dokonywanych w stabilnych monetach.
Dzięki smart kontraktom użytkownicy mogą dokonywać wpłat do zautomatyzowanych, protokołów liquidy stablecoin, zmniejszając stres związany z codziennymi ruchami rynkowymi.
Konsekwencje wyprzedaży z 19 maja wciąż mają wpływ na inwestorów. Dostarczanie stablecoinów do protokołów DeFi jest w takich okresach bardzo atrakcyjnym sposobem na dywersyfikację portfela kryptowalut i zabezpieczenie inwestorów przed spadkami cen na rynku.