NEM Catapult – katapulta w przyszłość oczami Bartłomieja Sanaka

NEM Catapult – katapulta w przyszłość

Fundacja NEM.io 25 marca 2018 w Singapurze ogłosiła wypuszczenie wersji beta silnika Catapult. Rozwiązanie to, często nazywane także jako Mijin 2.0, to całkowicie konfigurowalny publiczny i prywatny blockchain ukierunkowany na implementacje typu enterprise.

Aby dowiedzieć się więcej o nowym produkcie projektu New Economy Movement, porozmawiałem z Bartłomiejem Sanakiem – mieszkającym w Vancouver deweloperem NEM.

Jak podkreśla Bartek, Catapult zakłada całkowicie nową architekturę.

NEM v.2 „Catapult” to druga iteracja blockchainu New Economy Movement, przepisana od podstaw w C++ dla osiągnięcia wysokich przepustowości. Wersja ta jest ulepszeniem pierwszej generacji naszego blockchaina, z narzędziami dającymi większe możliwości decentralizacji aplikacji.

Polski programista podkreśla, iż system ten posiada kilka funkcji, które mogą okazać się wybitnie potrzebne na rynku rejestrów rozproszonych.

Najciekawszym modułem moim zdaniem są agregowane transakcje czyli możliwość zgrupowania wielu transakcji z wielu kont, także transferów tokenów w jedną transakcję, która po zatwierdzeniu jest publikowana w blockchainie. Ta funkcja jest możliwa dzięki nowemu typowi transakcji „pull” (w porównaniu do standardowych transakcji „push”).

Ciekawić może także usprawnienie formy tzw. sygnatur kilku poziomów, smart kontraktów, których wypełnienie wymaga uzyskania podpisów n właścicieli klucza prywatnego.

Drugą ciekawą możliwością jest tworzenie wielopoziomowych kont multisignature, gdzie sygnatariuszem konta multisig może być konto multisig. Ta cecha pozwala na przykład na backupowanie kluczy dla znajomego, w przypadku zgubienia swojego własnego klucza.

Catapult zakłada także introdukcję, już rynkowego standardu w postaci interfejsu REST API.

Oczywiście wszystkie te opcje dostępne są z łatwego w użyciu RESTful API. Obecnie (25.30) fundacja ogłosiła beta testy na prywatnym testnecie oraz opublikowała dokumentację i kod SDK.

Osoby skupione na publicznych rozwiązaniach blockchain cieszyć się mogą z możliwości użycia zarówno Atomic Swaps, jak i Lightning Network.

Druga generacja blockchainu New Economy Movement jest uzupełniona tez o funkcje „lock” oraz kilka funkcji logicznych, które pozwalają na tworzenie aplikacji warstwy 2 (Atomic Swap, Lightning Network).

 

Zapraszamy do śledzenia pracy Bartka Sanaka na jego kanale YT NEM with Tony oraz postępów projektu z Azji.

 

Tomasz Kurowski, marzec 2018.

Źródła i referencje:

  1. https://blog.nem.io/nem-announces-beta-launch-of-catapult-a-full-featured-blockchain-engine/
  2. https://twitter.com/NEMofficial/status/977953258160320513
  3. https://medium.com/nemofficial/how-nem-was-designed-to-be-the-coin-of-the-future-4f839acbfb91 – źródło rysunku tytułowego

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze