Może DOGE jest żartem, ale na Księżyc poleci naprawdę

1 kwietnia 2021 Elon Musk tweetował o zamiarze zabrania DOGE na Księżyc. Choć wówczas mogło to wydawać się jedynie spekulacją, dziś nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Ładunek SpaceX sfinansowany za poprzez DOGE miałby dotrzeć na orbitę księżycową w 2022 roku. „Ta misja zademonstruje zastosowanie kryptowaluty poza orbitą Ziemi i stworzy podstawy dla handlu międzyplanetarnego” – powiedział Tom Ochinero ze SpaceX.

Nadal myślisz, że to żart i przecierasz oczy ze zdumienia?

Kanadyjska firma Geometric Energy Corporation wystrzeli ładunek finansowany przez Dogecoin na jednej z pierwszych rakiet SpaceX, które wylądują na Księżycu.

W niedzielnym ogłoszeniu od Geometric Energy Corporation czytamy, że komercyjny satelita firmy może polecieć na Księżyc już w pierwszym kwartale 2022 r. Ważący 40 kilogramów ładunek na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 został zaprojektowany w celu „uzyskania […] danych z czujników i kamer ze zintegrowanymi systemami komunikacyjnymi i obliczeniowymi na pokładzie”.

„Po oficjalnym sfinansowaniu ładunku za pomocą DOGE, Geometric Energy Corporation i SpaceX umocniły DOGE jako jednostkę rozliczeniową dla księżycowego biznesu w sektorze kosmicznym” – powiedział Samuel Reid, dyrektor generalny Geometric Energy.

Tom Ochinero, wiceprezes ds. Sprzedaży handlowej SpaceX, dodał:

„Ta misja zademonstruje zastosowanie kryptowaluty poza orbitą Ziemi i stworzy podstawy dla handlu międzyplanetarnego”.

Wyprawa na Księżyc to droga rzecz…

Ani SpaceX, ani Geometric Energy nie określiły, w jaki sposób Dogecoin (DOGE) został wykorzystany do sfinansowania przedsięwzięcia. Koszt może częściowo odnosić się do opracowania ładunku użytecznego lub obejmować środki na wysłanie go na Księżyc.

Poprzednie misje księżycowe wiązały się z wyjątkowo dużymi kosztami. Chang’e 4 chińskiego programu eksploracji Księżyca, ostatni pojazd, który wykonał miękkie lądowanie na jego powierzchni w 2019 roku, kosztował 1,2 miliarda juanów, czyli około 172 milionów dolarów. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer od NASA, satelita wystrzelony na orbitę Księżyca w 2013 roku, przewoził ładunek o masie 49,6 kg, co kosztowało 280 milionów dolarów, w tym badania i rozwój – 5,6 miliona dolarów za kg, nie licząc masy na start.

Zakładając, że satelita Geometric Energy miał ponieść podobne koszty, firma musiałaby zapłacić około 225,8 miliona dolarów za ładunek o masie 40 kg lub ponad 388 milionów DOGE (na moment przygotowywania niniejszej publikacji). Stanowiłoby to 0,3% z aktualnej podaży 129,5 miliardów tokenów DOGE krążącej w obiegu.

Dla przypomnienia:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze