Internet Computer pozyskuje 223 mln USD na rozwój

Fundacja Dfinity z siedzibą w Zurychu ogłosiła utworzenie funduszu o wartości 200 milionów CHF, czyli około 223 milionów dolarów, w celu wsparcia rozwoju Internet Computer – zdecentralizowanej sieci opartej na blockchain – projektu, który aspiruje do tego, aby pewnego dnia „zastąpić” większość Internetu.

Naukowo-badawcza organizacja non-profit ogłosiła powołanie „ekosystemu deweloperów” (Developer Ecosystem) i przyjmuje obecnie zgłoszenia kandydatów do grantów rozwojowych.

Dotacje te będą działać niezależnie od 14,5 mln USD Beacon Fund, który został ogłoszony we wrześniu 2020 r. i jest dedykowanym funduszem venture, który wspiera programistów tworzących elementy struktury oprogramowania na platformie.

W poście na blogu ogłaszającym nowe granty, założyciel i główny dev Dfinity, Dominic Williams, stwierdził:

„Naszym celem jest nic innego, jak wspieranie ponownego wyobrażenia sobie wszystkich systemów i usług w nowych formach przy użyciu smart kontraktów na nieskończonym, publicznym łańcuchu bloków”.

Dfinity została założona w 2014 roku przez przedsiębiorcę Dominica Williamsa. Fundacja otrzymała już dofinansowanie ze strony Andreessena Horowitza i PolyChain Capital, którzy w 2018 roku wsparli projekt kwotą 105 milionów dolarów.

Czym jest Internet Computer i jak ma działać?

Celem Internet Computer jest zastąpienie dużej części Internetu samorządną zdecentralizowaną platformą opartą na łańcuchu bloków, która może ułatwiać procesowanie założeń smart kontraktów z prędkością sieci bezpośrednio użytkownikom, z nieograniczoną skalowalnością, oferując jednocześnie większą wydajność i użyteczność niż systemy oparte na tradycyjnej infrastrukturze.

Internet Computer opiera się na zdecentralizowanym protokole Web 3.0 podobnym do chmury, zwanym Internet Computer Protocol (ICP), który wykorzystuje połączenie centrów danych i zaawansowanych urządzeń – operatorów węzłów/ walidatorów na całym świecie – w celu utworzenia sieci komputerów hostujących nową wersję publicznego internetu.

ICP jest „pomyślany jako całkowity zamiennik” istniejącej infrastruktury internetowej, powiedział Williams w wywiadzie dla Forbesa w 2019 roku.

Dfinity proponuje decentralizację poprzez wprowadzenie modelu konsensusu zwanego Threshold Relay, któremu towarzyszy Network Nervous System (NNS) – oprogramowanie algorytmiczne, które zarządza ekonomią i strukturą ICP.

Token Internet Computer (ICP) umożliwia uczestnictwo w zarządzaniu poprzez staking ICP w NNS i blokowanie ich wewnątrz „głosujących neuronów”. Im dłużej staker blokuje ICP, tym więcej siły głosu otrzymuje.

Niejasne strony projektu mogą budzić wątpliwości

Wspaniała wizja ICP Dfinity spotkała się z mieszaną reakcją wielu członków społeczności kryptowalut. Powstają pytania o to, jak bardzo zdecentralizowane jest zarządzanie projektem.

W tym wątku na Redditcie użytkownik „u / Additional_Plant” zauważył: „Nie wątpię, że jest to potężny, zmieniający zasady gry projekt. Ale to nie znaczy, że jest to dobre dla nas, zwykłych ludzi”, po czym dodał:

„Jest zbyt wiele czerwonych flag. We wszystkich zamiarach i celach Dfinity ma całkowitą kontrolę za pośrednictwem NNS. Czy to naprawdę kryptowaluta? Nie całkiem. Czy rzeczywiście jest zdecentralizowana? Daleko jej do tego”

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze