Internet Computer | Wszystkie za. Wszystkie przeciw.

Nowa kryptowaluta, o której słyszało relatywnie niewielu, w rekordowym czasie znalazła się w pierwszej dziesiątce Coinmarketcap. W środku hossy przez kilka dni mówiło się o Internet Computer (ICP) dosyć dużo. Moneta zadebiutowała notowaniami na większości największych giełd kryptowalut, co z perspektywy czasu było nieco podejrzane…

Internet Computer wyróżnia to, że projekt brzmi solidnie, podobnie jak założenia przedstawione przez stojąca za nim Dfinity Foundation. To nie jest typowa platforma smart kontraktów. Celem ICP nie jest nic innego, jak zastąpienie całego Internetu, jaki znamy. W jaki sposób chcą to osiągnąć?

Dfinity Foundation wie, jak sprzedać swój produkt

Platformę Dfinity można zdefiniować jako projekt mający na celu rozszerzenie dostępu do Internetu, wyeliminowanie „monopolu” narzucanego przez duże technologie i zaoferowanie programistom, użytkownikom, przedsiębiorstwom i rządom mechanizmu wdrażania „oprogramowania i usług bezpośrednio w publicznym internecie”. Messari dodaje:

„Celem projektu jest nie tylko zmniejszenie ryzyka związanego z platformą, ale także zmniejszenie złożoności w budowaniu i utrzymywaniu systemów. Przyspieszyłoby to również czas potrzebny programistom na wprowadzenie nowego produktu”.

internet computer
źródło: Messari

W całej historii o Internet Computer pojawia się jednak kilka znaków ostrzegawczych. Projekt poparły znane nazwiska, a największe giełdy natychmiast wciągnęły go na swoje parkiety. Jak informuje Fundacja, postawili część projektu w samym centrum centralizacji:

„Bronze, drugi kamień milowy, został zaprezentowany w styczniu na Światowym Forum Ekonomicznym 2020 w Davos, gdzie DFINITY zademonstrowała stacjonarną sieć społecznościową dla profili zawodowych o nazwie LinkedUp (otwarta wersja LinkedIn) działającą w oparciu o Internet Computer.”

Nie trzeba było dużo czekać, aby Internet Computer wylądował na warsztacie znanego influencera Coin Bureau:

https://www.youtube.com/watch?v=YGrFj3pav_A

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z analizy powyższego materiału?

  1. Aby działać w sieci, potrzebujesz tożsamości internetowej. Oznacza to, że „będziesz mieć jedną tożsamość powiązaną ze wszystkim, co robisz”. Plan Internet Computer polega na zastąpieniu całego Internetu.
  2. Architekturą ICP zarządza sieciowy system nerwowy (Network Nervous System – NNS). Podejmuje on decyzje na poziomie centrum danych, węzłów, podsieci, a nawet na poziomie użytkownika. NNS może nawet „wprowadzać zmiany w ekonomice tokena ICP”.
  3. Aby zagłosować w kwestiach zarządzania, musisz stakować ICP. Im dłużej będziesz blokował swoje cyfrowe monety, tym większą masz „siłę głosu”. Proces głosowania przyznaje posiadaczom nagrody w ICP.
  4. Każdy, kto kupił tokeny w ramach początkowej sprzedaży prywatnej i publicznej, musiał przejść procedury KYC i utworzyć tożsamość internetową (Internet Identity), aby otrzymać tokeny sieci Internet Computer.
  5. Fundacja Dfinity ma nadzieję, że ICP stanie się „realną alternatywą dla zwykłego Internetu, z którego dziś korzystamy” za 10 lat. Następnie planuje całkowite zastąpienie jednego drugim.
  6. Zespół deweloperski opracowuje Endorphin, darmowy i otwarty system operacyjny dla telefonów komórkowych. Jednak, aby z niego korzystać, potrzebujesz Internet Identity, a wszystkie jej aktualizacje będą podlegały zarządzaniu NNS.

Tutaj zaczyna się robić ciekawie…

  • Kod projektu nie jest open source. Fundacja Dfinity posiada całą władzę. Opierając się wyłącznie na tych dwóch faktach można wnioskować na temat wpływu, jaki Internet Identity będzie miała na prywatność.
  • Im dłużej stakujesz, tym większą siłę ma twój głos. Fundacja Dfinity będzie miała kontrolę nad siecią na zawsze. Nie otrzymują więcej niż połowy istniejących monet, ale mają wyraźną motywację do stakowania i bezpośrednią przewagę nad wszystkimi innymi.
  • Pojedynczym punktem awarii wydaje się być NNS. Działa w dedykowanej podsieci. Pełen zakres jego władzy nad ICP nie jest do końca jasny.
  • W wywiadzie z 2018 roku twórca Dominic Williams powiedział, że projekt ma na celu zachowanie zgodności z prawem każdego kraju, w którym działa. Coin Bureau pyta: „Jak to możliwe w przypadku protokołu, który ma mieć otwarte zarządzanie i charakteryzować się decentralizacją? Dla mnie to wcale nie brzmi jak kryptowaluta”.
  • Projekt ma na celu zastąpienie całego Internetu. W porządku. Ale to dalekie od ducha permissionless. Wygląda na to, że chce również osiągnąć „całkowitą kontrolę”.
wykres ceny Internet Computer
wykres ceny Internet Computer na dzień 25.05.21; źródło: tutaj

Internet Computer odpowiada na krytykę

W niedawno opublikowanym raporcie, Dfinity Foundation opisuje wartość swojego projektu w następujących słowach:

„Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome kosztów i problemów związanych z korporatyzacją internetu. Duże zbiory danych i firmy technologiczne o dużej kapitalizacji rynkowej oferują usługi, które pozwalają użytkownikom robić rzeczy szybciej i wygodniej – ale także przejmują i wykorzystują dane użytkowników oraz relacje, aby zachować przewagę nad ogromnymi efektami sieciowymi.”

Czy NNS ma zbyt dużą władzę nad Internet Computer?

Członek Dfinity, który odpowiada na pytania o Network Nervous System na Reddicie, deklaruje, że „ludzie mogą składać propozycje i głosować na wszystko przez NNS”. System „zarządza architekturą Internet Computer”, a jednym z zarzutów było to, że „pełen zakres jego władzy nad ICP nie jest do końca jasny”. diego_DFN wyjaśnia:

„NNS to ostateczna obietnica kryptowalut: pozwól społeczności decydować i głosować.”

Zatem społeczność będzie miała kontrolę nad NNS? To nie odpowiada niestety na przedstawione od początku, oryginalne założenia:

„Neurony nie są dowolnie zbywalne. Nie ma możliwości zmiany beneficjenta neuronu po jego utworzeniu. Neurony będą istniały od chwili genesis, ale ich funkcjonalność jest ograniczona, dopóki beneficjent nie przejdzie KYC / AML przez Acuant. Neurony będą pociągane do odpowiedzialności względem swoich jurysdykcji i będą odpowiedzialne za kontent w sieci.”

Fundacja Dfinity definiuje neurony jako:

„Network Nervous System działa, umożliwiając użytkownikom umieszczanie tokenów zarządzania ICP w celu tworzenia neuronów głosujących. Każdy może stworzyć neuron i spodziewamy się, że po Genesis powstanie dziesiątki tysięcy neuronów, które razem będą wywierać wolę społeczności, za pośrednictwem określonych algorytmów.”

Co z unikalną tożsamością internetową?

Oryginalny statement projektu obwieszcza:

„Internet Computer zastępuje również nazwy użytkowników i hasła pojedynczą tożsamością cyfrową. Jeśli zostaniesz wyrzucony przez fundację, to koniec gry.”

Dfinity odpowiada na to następująco:

„Usługa tożsamości to tylko jedno potencjalne uwierzytelnienie dla IC. Naszym celem jest pokazanie światu tego, co jest możliwe. A to bardzo wczesne dni, nadejdzie więcej innowacji. […].”

Czy zatem Internet Identity nie jest tak ostateczna, jak sądził Coin Bureau? Ale w jaki sposób użytkownik może się uwierzytelnić? Oto odpowiedź Dfinity:

  1. Wbudowane metody uwierzytelniania biometrycznego w smartfonie lub laptopie (np. Face ID, Touch ID lub skaner linii papilarnych).
  2. Hasło lub kod PIN, którego użytkownicy zwykle używają do odblokowania komputera lub telefonu komórkowego.
  3. Klucz bezpieczeństwa podłączony do portu USB komputera (np. YubiKey).

Kiedy po raz pierwszy rejestrujesz się w Internet Identity za pośrednictwem portalu usługi Internet Identity, chip zabezpieczający na Twoim urządzeniu wygeneruje unikalny klucz kryptograficzny, który będzie przechowywany na Internet Computer wraz z wygenerowanym dla Ciebie numerem użytkownika.

Kto sfinansował Internet Computer?

W dyskusji na Reddicie ktoś pytał o kwotę otrzymanego finansowania VC. Nie jest to charakterystyczne dla projektów kryptowalut, ponieważ VC wymaga wyników i zysków, a zdecentralizowana organizacja nie może tego zagwarantować. Pojawiła się sugestia, że Internet Computer nie będzie tak zdecentralizowany, jak twierdzą jego twórcy, w obliczu tego, co jest winien za wszystkie te pieniądze. Dfinity odpowiada, że ​​potrzebują pieniędzy, ponieważ zatrudniają ludzi:

„Ponad 200 osób specjalizujących się w kryptografii, maszynach wirtualnych, systemach operacyjnych, kompilatorach, integracji centrów danych, zespołach SDK, zespołach aplikacji, zespołach sieciowych, zespołach prawnych (zarówno w USA, jak i Szwajcarii), inżynierach systemowych itp. … lat badań i budowania przed genesis. Zbudowaliśmy wiele wersji układu scalonego, aż znaleźliśmy ścieżkę, którą polubiliśmy. To z pewnością wartość wyróżniająca. Większość projektów uruchamia tokeny, a następnie kompiluje. Zrobiliśmy odwrotnie. To z pewnością niezwykłe.”

W swoim raporcie z 10 maja, analitycy Messari tak pisali o kwestii finansowania ICP:

„Dfinity, należy do najdłuższych i najlepiej finansowanych platform inteligentnych kontraktów w przestrzeni kryptowalut. Jak pokazano poniżej, tylko firma Polkadot zebrała więcej kapitału niż 121 mln USD uzyskane przez Dfinity na swój projekt, a szacuje się, że na rozwój ekosystemu przeznaczone jest dodatkowe 40 mln USD.”

W DFINITY 2021: The Rise of the Internet Computer czytamy:

„Gdy wkraczamy w nowy rok, prawie 1000 niezależnie posiadanych i obsługiwanych węzłów w dziesiątkach zróżnicowanych geograficznie centrów danych – każde z nich posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wysokich standardów wydajności i bezpieczeństwa fizycznego – otrzymało zezwolenie na uruchamianie specjalnych maszyn, które umożliwią ICP pozyskanie mocy obliczeniowej do stworzenia Internet Computer.”

A zatem, każdy węzeł będzie potrzebował „specjalnych maszyn” wyprodukowanych przez firmę Dfinity do obsługi protokołu ICP?

***

Powyższy materiał opracowano na podstawie nastepujących źródeł:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze