Ethereum | 1 miliard transakcji od początku istnienia sieci

2 848

Od czerwca 2020 r., sieć Ethereum realizuje średnio ponad 1 milion transakcji dziennie. Dziś zanotowano miliardową transakcję od początku istnienia sieci. Do tego, wycena ETH/ USD zbliża się już do 1700 USD… Co dalej?

Według danych eksploratora blockchain Etherscan, Ethereum osiągnęło dziś 1 miliard transakcji od początku istnienia sieci.

liczba transakcji w Ethereum od początku istnienia sieci
liczba transakcji w Ethereum od początku istnienia sieci; źródło: Etherscan

Dzienne transakcje w Ethereum | Więcej dzięki DeFi?

Blockchain Ethereum został uruchomiony w 2015 r. W maju 2017 r. po raz pierwszy zanotował 100 000 transakcji dziennie – następnie 1 milion w styczniu 2018 r., gdy cena wzrosła do rekordowych wówczas wartości powyżej 1000 USD za sztukę.

Po tym, jak hossa ustąpiła miejsca bessie, wymiar dziennych transakcji nieco ostygł, średnio od 500 000 do 1 miliona dziennie. Jednakże od czerwca 2020 r., liczba transakcji konsekwentnie osiągały szczyty powyżej 1 miliona dziennie. Można sądzić, że wzrostowy trend w tym zakresie napędzany był w dużej mierze przez wykorzystanie aplikacji zdecentralizowanych finansów zbudowanych w ramach łańcucha bloków.

Aplikacje DeFi, takie jak Aave i Uniswap, pozwalają inwestorom zarabiać na swoich zasobach i wymieniać aktywa bez konieczności włączenia w proces scentralizowanych banków lub giełd.

Zamiast tego, DeFi opiera się na infrastrukturze Ethereum. Za pośrednictwem takich protokołów odbywa się wiele transakcji. Obecnie w protokołach DeFi zablokowanych jest, wg danych DeFi Pulse, ponad 35 miliardów dolarów.

Problemy, nadzieje, oczekiwania…

Zwiększone wykorzystanie blockchain obciążyło sieć. Podniosło opłaty za gas w coraz bardziej zatłoczonym łańcuchu bloków. Sieć Ethereum 2.0 oparta na proof-of-stake, która została uruchomiona w zeszłym roku, aczkolwiek nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna, została zaprojektowana do przetwarzania większej liczby transakcji w zdecydowanie krótszym czasie.

Jeśli dzienny wymiar transakcji pozostanie stabilny, blockchain Ethereum może osiągnąć 2 miliardy transakcji w nieco ponad dwa lata. Czy użytkownicy mogą mieć nadzieję, że Eth2 stanie się w pełni gotowy do pracy, zanim sieć ostatecznie osiągnie ten kamień milowy?

Więcej najświeższych doniesień z obozu Ethereum i DeFi:

Komentarze