Ethereum | Zaproponowano wstępną datę hard forka London

Ethereum przygotowuje się do jednej z najbardziej oczekiwanych dotychczas aktualizacji sieciowych. Wstępny termin wdrożenia założeń EIP-1559 i innych propozycji zmian w ramach aktualizacji London ustalono na 4 sierpnia 2021.

EIP-1559 ma wstępną datę premiery na blockchainie Ethereum

Kluczowa aktualizacja, która stanowi część hardforka Ethereum o nazwie London, została zaproponowana do aktywacji w ramach sieci głównej na wysokości bloku 12965000 dnia 4 sierpnia między 15:00 a 19:00 naszego czasu. Tim Beiko, kluczowy koordynator różnych prac deweloperskich dotyczących EIP-1559 zaproponował godzinę uruchomienia na Github.

Warto zauważyć, że data ostatecznej premiery nie jest jeszcze ustalona. Beiko napisał na Twitterze, że finalny termin będzie zależeć od tego, czy ktokolwiek sprzeciwi się proponowanemu blokowi w ciągu kolejnych 24 godzin, aczkolwiek „powinno” to odbyć się właśnie 4 sierpnia.

Lekkie opóźnienie

Początkowo oczekiwano, że EIP-1559 zostanie wdrożone około 14 lipca, chociaż niektórzy członkowie społeczności Ethereum sugerowali w ciągu ostatnich kilku tygodni, że może dojść do małego opóźnienia. Zmiany zostały niedawno zaimplementowane w ramach różnych sieci testowych Ethereum.

EIP-1559 wprowadzi mechanizm spalania opłat za gas przy każdej transakcji na blockchainie Ethereum. Oczekuje się, że ułatwi to ustalenie ceny transakcji (obecnie użytkownicy muszą złożyć ofertę i często przepłacają za gas). Spalanie opłaty będzie również działać jako swoisty mechanizm wykupu, który zmniejszy podaż ETH, co z kolei zwiększy poziom rzadkości cyfrowego aktywa. Jeśli sieć odnotuje wystarczający poziom aktywności, wskaźnik spalania może przewyższyć emisję nowych coinów, czyniąc ETH aktywem deflacyjnym. EIP-1559 powinno złagodzić nieco koszty korzystania z sieci, aczkolwiek oczekuje się, że realny wpływ na obniżenie poziomu opłat będzie ostateczne wdrożenie Ethereum 2.0 i rozwiązań warstwy drugiej.

W ramach hard forka London wdrożone zostaną jeszcze cztery aktualizacje: EIP-3198, EIP-3529, EIP-3541 i EIP-3554. Szczegółowe informacje na temat zmian, które niosą one ze sobą przeczytasz tutaj:

Wraz z London, kolejnym ważnym kamieniem milowym blockchaina największego altcoina będzie włączenie do jej mainnetu Beacon Chain (merge), a wraz z nim zmiana dotychczasowego konsensusu sieci na Proof-of-Stake. Ma do tego dojść jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku.

źródło grafiki tytułowej: link

Komentarze