ETH 2.0 zmienia nazwę na Consensus Layer

Dlaczego Fundacja Ethereum zmienia nazwy ETH 1 i ETH 2.0?

Próbując uniknąć przyszłych nieporozumień związanych z terminologią w swojej sieci, drugi co do wielkości blockchain, Ethereum, pozbył się starych terminów, takich jak Ethereum 1.0 i Ethereum 2.0, zastępując je nowym brandingiem.

Nigdy więcej „ETH 2.0”

Fundacja Ethereum ujawniła, że nie będzie już używać terminów „ETH 1.0” i „ETH 2.0” w opisach aktualizacji trwających w blockchain.

Według deweloperów, będą teraz określane jako „warstwa wykonania” (execution layer) i „warstwa konsensusu” (consensus layer).

Oznacza to, że ETH 1.0 – obecny konsensus sieci, który charakteryzuje się wykorzystaniem powszechnie znanego mechanizmu Proof-of-Work (PoW), będzie od teraz okreslany mianem „warstwy wykonania”.

Z drugiej strony, długo oczekiwana aktualizacja ETH 2.0, która wykorzystuje mechanizm Proof of Stake (PoS), będzie znana odtąd jako „warstwa konsensusu”.

Przypomnijmy, że na okolice czerwca tego roku zapowiedziano przeprowadzenie ostatecznego scalenia łańcuchów PoS i PoW Ethereum. To właśnie dzięki mechanizmowi Proof-of-Stake, Ethereum nie będzie już zależne od energochłonnego procesu wydobywania nowych monet; zamiast tego walidatorzy będą weryfikować transakcje i zabezpieczać sieć w drodze stakingu swoich cyfrowych monet.

Dlaczego zdecydowano się na zmianę nazw?

Dostępne informacje pokazują, że fundacja ETH zmieniała nazwy, aby zmniejszyć zamieszanie i nieporozumienia związane z ETH 1 i ETH 2.0

Podkreślono, że niektórzy użytkownicy „intuicyjnie myślą, że na pierwszym miejscu jest ETH1, a dopiero później jest ETH 2. Albo że ETH 1 (przestanie) istnieć, gdy ETH 2 będzie istniało. Żadna z tych rzeczy nie jest prawdziwa”.

Innym powodem zmiany nazwy stała się chęć zapobiegania oszustwom:

„Niestety, oszuści próbują użyć nazwy Eth2 do wprowadzenie użytkowników w błąd, przekonując ich, aby zamienili swoje ETH na tokeny „ETH2” lub że muszą w jakiś sposób migrować swoje ETH przed aktualizacją Eth2.”

Arrow Glacier

Niedawno Ethereum wdrożyło aktualizację Arrow Glacier, mającą na celu opóźnienie „bomby poziomu trudności” – mechanizmu, który utrudnia wydobywanie Ethereum – do około połowy tego roku.

Oczekuje się, że po ostatecznym przejściu Ethereum na PoS „bomba” nie będzie już istnieć w sieci, ponieważ walidatorzy będą wymagać mniejszej mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy blockchainu Ethereum liczą na to, że po zakończeniu aktualizacji sieć stanie się bardziej skalowalna, bezpieczna i zrównoważona, jak większość jej obecnych rywali.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.