Buterin: Wysokie opłaty zagrażają bezpieczeństwu Ethereum

2 896

Gdy opłaty transakcyjne Ethereum osiągnęły poziom 100 gwei, Vitalik Buterin wezwał do reformy systemu opłat w sieci. Przypomniał, że rosnące opłaty transakcyjne mogą zagrozić jej bezpieczeństwu.

Powyższa teza opiera się na sugestii, że coraz większe poleganie górników na opłatach transakcyjnych może zachęcać do samolubnych praktyk wydobywczych w celu uzyskania większych zysków. Tym samym rośnie ryzyko zakłóceń w przetwarzaniu transakcji.

Vitalik Buterin komentuje sprawę w chwili, gdy użytkownicy zaczynają zgłaszać opłaty transakcyjne Ethereum w wymiarze 100 gwei.

Założyciel Mythos Capital, Ryan Adams, napisał dziś na Twitterze, że sieć Ethereum musi „znaleźć sposoby na dopasowanie większej wartości do każdego bloku”.


Vitalik wzywa do przyjęcia EIP-1559

Tweet Buterina odsyła do artykułu z 2016 roku zatytułowanego „On the Instability of Bitcoin Without the Block Reward”, autorstwa czterech badaczy z Uniwersytetu Princeton, w którym przedstawiono ryzyka związane ze wzrostem opłat transakcyjnych.

W artykule znajduje się ostrzeżenie przed kilkoma zagrożeniami dla wydajności i bezpieczeństwa sieci Bitcoin. Autorzy opracowania sugerują, że takowe mogą wystąpić, gdy górnicy stają się coraz bardziej zależni od opłat transakcyjnych, jako że nagrody blokowe maleją z czasem (halving).

Badacze twierdzą, że duże zróżnicowanie opłat transakcyjnych może zachęcić do „samolubnych” praktyk wydobywczych, gdy nagrody blokowe maleją. Przewidują, że górnicy mogą próbować forkować bloki zasobne w nagrody, aby ukraść zawarte w nich nagrody.

Społeczność Ethereum jest ostrożna

EIP-1599 zakłada zwiększenie całkowitej przepustowości sieci do 16 mln gas-u, w porównaniu z do obecnych 12,5 mln. Przewiduje również zwiększanie lub zmniejszanie opłat w zależności od tego, czy przepustowość znajduje się powyżej lub poniżej docelowej wartości 10 mln gas-u. Górnicy zatrzymywaliby tylko należności opłacane w celu ustalenia priorytetów transakcji.

Społeczność Ethereum wydaje się być daleka od znalezienia konsensusu w sprawie EIP-1559. Obawy dotyczące możliwości manipulowania przez górników opłatami pozostają cały czas aktualne. Deweloper Fernando Nieto skrytykował również cytowany przez Buterina artykuł z 2016 roku argumentując, że opiera się on na błędnych założeniach.

Komentarze